Üniversite öğrencileri devlet tarafından sigortalı mı?

* 25 yaşını doldurmuş ve halen üniversite öğreniminde olan gençler ile anne veya babasından sağlık hizmeti alamayan 18 yaş üstü gençlerin genel sağlık sigortası tescil işlemi SGK tarafından otomatik olarak yapılmaktadır.

Üniversite okurken sigortalı çalışabilir mi?

Öğrenciler de artık çalışanlar gibi sigortalı olabiliyor. 18 yaşını dolduran öğrenciler isterlerse sigortalı olup prim ödeyebilecek. Çalışmadan sigortalılık öğrenciler için de geçerli oluyor. En önemli şart ise 18 yaşını tamamlamış olmak.

Üniversite okuyan öğrenciye sigorta yapılır mi?

18 yaşını doldurmak şartıyla lise ya da üniversitede okuyan gençler de bu imkandan yararlanarak iş hayatına başlamadan sigortalılık hakkı kazanabiliyorlar. Böylece emeklilik tarihlerini öne çekme imkanına da kavuşuyorlar. İsteğe bağlı sigortada çalışma zorunluluğu olmadığı için öğrenciliğe de engel teşkil etmiyor.

SGK Teşvik primi ne kadar?

Maddesi uyarınca belirlenen prime esas kazanç alt sınırı (brüt asgari ücret) üzerinden hesaplanan sigortalı ve işveren hissesi primlerinin tamamı (7,50) tutarında destek sağlanacaktır. Buna göre, 30 gün çalışan bir sigortalı için yararlanılacak olan azami destek tutarı: 3,577,50 x 0,375 = 1.341,56-TL olacaktır.

Sigortalı olup olmadığını nasıl anlarız?

E-devlet sistemine şifreniz ya da mobil imzanız ile giriş yaptıktan sonra sağ üstte yer alan arama kutucuğuna “GSS Borç Dökümü” yazarak arama yaptığınızda karşınıza ilk çıkan Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama linkine tıklayarak sorgulama sayfasına ulaşabilirsiniz.

Sosyal güvencesi olmayanlar ne yapmalı?

Sosyal güvencesi olmayan vatandaşların GSS primi ödeyip ödemeyeceğini ve prim tutarını hesaplamak için bir test yapılır. Bu kapsamdaki kişiler GSS’li oldukları tarihten itibaren ikametgahları olan yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı şubelerine giderek test yaptırmalıdır.

Üniversite öğrencisi sigortalı işte çalışabilir mi?

Bu sorunun cevabı yönetmeliğe göre hayırdır. Çünkü yönetmelikte belirtildiği üzere herhangi bir şekilde maaş alan ve SGK primleri ödenen bir öğrenci devlet bursundan yararlanamaz. Bir ihtimal diğer özel burslara başvurabilir ve şanslarını deneyebilirler.

Okuyan birine sigorta yapılır mı?

Öğrenciler de artık çalışanlar gibi sigortalı olabiliyor. Mevzuatımız sigortalılığı genel anlamda fiilen çalışma ve prim ödeme şartlarına bağlamış durumda. Çalışmadan sigortalılık öğrenciler için de geçerli oluyor. En önemli şart ise 18 yaşını tamamlamış olmak.

Sigortam var mı nasıl öğrenirim e-devlet?

e-Devlet sitesinde bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu sayfasına gidin. e-Devlet şifresi ve T.C. kimlik numaranızı girerek kimlik bilgilerinizi doğrulayın. Sitede “4A Hizmet Dökümü” alanına tıklayın.