Ülkemizin komşuları kimlerdir?

Türkiye sınırlarına komşu ülkeler:

 • Yunanistan.
 • Bulgaristan.
 • Gürcistan.
 • Ermenistan.
 • İran.
 • Irak.
 • Nahçıvan.
 • Azerbaycan.

Türkiyenin kaç tane sınır komşusu var?

Türkiye’ye 8 ülke ile sınır komşusudur. Kuzeybatı komşuları Bulgaristan ile Yunanistan’dır. Doğu’da ise Azerbaycan, Ermenistan, İran ve Gürcistan ile komşudur. Sınır uzunluğunun en yüksek olduğu Suriye ise Irak ile birlikte güneyde yer alır.

Hangi ülkeler birbirine sınır komşusudur?

En çok ülke ile sınır komşusu olan ülke Çin Halk Cumhuriyeti’dir. Çin Halk Cumhuriyeti’nin toplam 14 ülke ile sınırı bulunmaktadır. Kore, Rusya Federasyonu, Moğolistan, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Afganistan, Pakistan, Hindistan, Nepal, Bhutan, Burma, Laos ve Vietnam.

Ülkemizin sınır komşuları hangi ülkelerdir?

Türkiye ve Komşu Ülkeler Coğrafyası denildiğinde, Türkiye ile birlikte, Bulgaristan, Yunanistan, Gürcistan, Ermenistan, Azerbaycan, İran, Irak ve Suriye gelir.

Türkiye’nin hangi ülkeler?

Kuzeybatıda Bulgaristan, batıda Yunanistan, kuzeydoğuda Gürcistan, doğuda Ermenistan, İran ve Azerbaycan’ın ekslav toprağı Nahçıvan, güneydoğuda ise Irak ve Suriye komşusudur.

Türkiye’nin sınır komşularının başkentleri nelerdir?

Türkiye’nin sınır komşuları ve başkentleri hakkında bilgi

 • Türkiye’nin batı sınırında komşusu olan Yunanistan’ın başkenti Atina’dır.
 • Bulgaristan, Türkiye’nin batı sınırında komşusu olan bir başka ülkedir.
 • Türkiye’nin güneydoğusunda komşusu olan Irak’ın başkenti Bağdat’tır.
 • İran’ın başkenti Tahran’dır.

Türkmenistan Türkiye’nin komşularından biri midir?

Türkiye, Azerbaycan, Ermenistan, Irak, Pakistan, Afganistan ve Türkmenistan ile kara sınırına sahiptir.

Türkiye’nin sınır kapıları nelerdir?

Karayolu

Sıra İsim Konum
1 Pazarkule Karaağaç, Merkez, Edirne
2 İpsala İpsala, Edirne
3 Kapıkule Kemalköy, Merkez, Edirne
4 Hamzabeyli Hamzabeyli, Lalapaşa, Edirne

Çin’in kaç ülkeye sınırı var?

Çin, Doğu Asya’nın büyük kısmını kapsayıp şu ülkelerle sınır paylaşır: Güneydoğu Asya’da Vietnam, Laos ve Myanmar (Birmanya); Güney Asya’da Hindistan, Bhutan, Nepal, Afganistan ve Pakistan; Orta Asya’da Tacikistan, Kırgızistan ve Kazakistan; İç ve Kuzeydoğu Asya’da Rusya, Moğolistan ve Kuzey Kore.

Türkiye Azerbaycan ile sınır komşusu mu?

Azerbaycan-Türkiye sınırı 18 kilometre ile Türkiye’nin en kısa sınırıdır. İki ülkenin kara sınırları Aras Nehri boyunca uzanır ve biter. Azerbaycan’a bağlı Nahcivan’ın yalnız İran, Ermenistan ve Türkiye’ye kara sınırı kalmıştır. Türkiye Azeri gazını Iğdır üzerinden kârsız Nahçıvan’a iletmektedir.

Türkiye’nin kuzey komşuları hangi ülkelerdir?

Avrupa, Asya ve Afrika kıtalarının kesişiminde konumlanan Yunanistan, Balkan Yarımadası’nın güney ucunda yer alır ve kuzeybatıda Arnavutluk, kuzeyde Kuzey Makedonya Cumhuriyeti ve Bulgaristan, kuzeydoğuda ise Türkiye ile sınır komşusudur.

En kısa sınır komşumuz hangi ülkedir?

Türkiye’nin sınırları itibariyle sekiz komşu ülkesi bulunmaktadır. 8333 km’lik sahil uzunluğuna sahip olan Türkiye’de komşu ülke olarak en uzun sınır Suriye, en kısa sınırımız ise Nahcivan iledir.