Trafik kazası hangi suça girer?

Trafik suçları başkaca bir sebebi ve iddia söz konusu değilse taksirli suçlardandır. Bu suç maddi hasar, yaralamalı ve öldürme suçu olarak karşımıza çıkar. Taksirle bir insanın yaralanmasına veya ölümüne neden olunması durumunda TCK’nin 85. maddesi çerçevesinde re’sen takip edilen bir suçtur.

Trafik suçları nedir?

Trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçu, alkollü araç kullanma veya uyuşturucu madde etkisiyle ya da başka bir nedenle emniyetli bir şekilde araç sevk ve idare edemeyecek halde olmasına rağmen araç kullananlar ile başkalarının hayatı, sağlığı veya malvarlığı bakımından bir tehlikeye neden olacak şekilde trafikte araç …

Trafik ihlal cezası ne kadar?

2021 Trafik Cezaları Ne Kadar?

Trafik Cezası Konusu 2021 Trafik Cezası miktarı
Kırmızı ışıkta geçmek 314 TL
Trafik levhalarına uymamak 144 TL
Alkollü araç kullanmak (1.defa) 1.339 TL
Alkollü araç kullanmak (2.defa) 1.679 TL

Ölumlu kazada sürücü ceza alır mı?

Anayasamızda da ölümlü trafik kazalarında verilen cezalar 7 yıla kadar hapis cezasıdır. Bunun yanı sıra ölen kişinin ailesi tarafından maddi tazminat davası ve manevi tazminat davası açılabilir.

Kaç promil alkol ceza alır?

0,50 promil alkol, kanda yarım gram alkole eşittir. Araç sürücüleri 0,50 promil sınırını aşar ise ceza ödemek durumunda kalırlar. Alkollü araç kullanmanın para cezası olduğu gibi ehliyete belli bir süre el koyulması gibi bir cezası da bulunmaktadır. Aynı zamanda araç trafikten menedilir.

Uyuşturucu veya uyarıcı madde kullandığı tespit edilen sürücüye ne yapılır?

Uyuşturucu etkisinde araba kullanma için sürücüye uygulanacak olan ceza puanı yaptırımı 20’dir. Sürücünün ceza puanı arttıkça sürücü belgesine el konulması ihtimali de artmaktadır. Uyuşturucu ile araç kullanma cezası trafikten men edilmektir.

Trafik kazalarını önlemek için nasıl önlemler almalıyız?

  1. Sürat tutkusunu bir kenara bırakın.
  2. Emniyet kemerinizi sadece sürücü koltuğundayken değil, önde veya arkada otururken de mutlaka takın.
  3. Önünüzde seyreden araçlarla aranızdaki takip mesafesini koruyun.
  4. Saatlerce direksiyon başında kalmayın.
  5. Uykulu halde araç kullanmayın.
  6. Araç sollarken dikkatli olun.