TAVI ne kadar sürer?

TAVI işlemi anjiyografi (veya kateter) laboratuvarında özel eğitimli girişimsel kardiyoloji doktoru, anestezi ekibi, hemşireler ve teknisyenlerden oluşan bir ekip tarafından yapılmaktadır. Bu işlem hastadan hastaya değişmekle birlikte (hastanın klinik durumuna ve anatomik özelliklerine göre) 1-2 saat sürebilir.

Aort kapak replasmanı nasıl yapılır?

Bu yöntemde göğüs kafesi hiç açılmaz, kasıktan girilerek aort kapak biyolojik bir kapak ile değiştirilir. Ayrıca TAVI yönteminde Kalp ve Akciğer Makinasına gerek olmadan, bir stent içine yerleştirilmiş biyolojik aort kapağı hastalara takılır.

TAVI tekniği nedir?

TAVI (Transcatheter Aortic Valve Implantation) aort kapağının ameliyatsız değişimini sağlayan girişimsel bir tedavi yöntemidir. Uzun yıllar cerrahi olarak aort kapağının değişimi tek tedavi seçeneği iken son yıllarda ameliyatsız, göğüs açılmadan aort kapağının değiştirilmesi mümkün hale gelmiştir.

TAVI işlemi nasıl yapılır?

TAVI, bir damara yerleştirilen stent işlemine benzer bir işlemdir. Bir kateter vasıtası ile tamamen katlanabilir bir kapak, hasta olan kapağın üzerine bir balon şişirilerek, veya kendi kendine genleşerek yerleştirilir ve bu sayede hasta kapağın yerini sağlıklı çalışan bir kapak alır.

Aort kapak değişimi nasıl olur?

Ameliyatsız aort kapağı değişimi; yani TAVI nedir? TAVI, göğüs kafesi açılmadan kasık ya da kol damarı bazen de şah damarından girilerek yapılan bir işlemdir. Kısacası açık kalp ameliyatına gerek duymadan bir damar yoluyla girilerek dar olan aort kapağının içerisine yeni kapak yerleştirilmesidir.

Kalp kapakçığı ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmeli?

Yaşam Alışkanlıklarınıza Dikkat!

  • Sık Sık ve Küçük Porsiyonlar Halinde Beslenin. İlk haftalarda iştahsız olmanız son derece normal.
  • Bol Bol Su İçmeye Özen Gösterin.
  • Hareketleriniz Kontrollü Olsun.
  • Diğer dikkat etmeniz gerekenler ise şunlar:
  • Her Gün Yürüyün.
  • Her Sabah Tartılın.
  • Göğüs Korsenizi 2 Ay Kullanın.
  • Her Gün Banyo Yapın.

Kalp kapak ameliyatı riskli mi?

Herhangi bir enfeksiyon oluşumu kalp kapak ameliyatında büyük risk oluşturmaktadır. Solunum testleri ile hastanın genel sağlık durumu ve akciğerlerin durumu değerlendirilmektedir. EKG ile kalp ritmi ile ilgiili bilgiler elde edilmektedir. Gerekli oranda kan temin edilmesi ve kullanıma hazırlanması gerekmektedir.

Kalp kapağı değişen hastalar nelere dikkat etmeli?