Tapuda arsa alım satım nasıl yapılır?

Tapu işlemleri oldukça basittir. Yapmanız gereken şey, Tapu Müdürlüğü tarafından istenen belgeleri tamamlamak, sonrasında da tapu harcı ve tapu döner sermaye bedelini ödemektir. Bu iki işlem gerçekleştirildikten sonra tapu devri işlemlerini başlatarak 1 ya da 2 günde süreci tamamlayabilirsiniz.

Tapu satışı başka ilden yapılır mı?

Başka ilden tapu satışı Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi (TAKBİS) üzerinden gerçekleştiriliyor. Bu nedenle tarafların, başka şehirlerde de olsa tapu müdürlüklerine gitmeleri şart. 2- Yapılan başvuru üzerine müdürlük, TAKBİS üzerinden, tapunun asıl bulunduğu tapu müdürlüğünden yetki talebinde bulunuyor.

80 yaşındaki insan tapuda satış yapabilir mi?

Tapuda yapılacak alım satım işlemlerinde tarafların yaşının tutması gerekiyor. Tapu işlemlerinde yaş sınırı 65 yaş olarak belirleniyor. 65 yaşın üzerinde bir alım satım işleminde bulunmak isteyen kimseler için tapu müdürlüğü tarafından akli dengesinin yerinde olduğuna ilişkin bir raporun talep ediliyor.

Arsa satışı nasıl yapılır 2021?

Tapu Devri Nasıl Yapılır? 2021 Güncel Tapu Devri Prosedürleri

  1. Tapu belgesinin aslı ya da fotokopi çıktısı
  2. Nüfus cüzdanı
  3. Gayrimenkulün Vergi borcu olmadığına dair belge.
  4. Bina vasfındaki taşınmazlar için zorunlu deprem sigortası- DASK poliçesi.
  5. İlgili belediyeden alınmış emlak vergisi değerini içeren rayiç değer yazısı

Arsa alırken tapu masrafı ne kadar?

Tapu harcı veya tapu masrafı, satışı gerçekleştirilen tüm gayrimenkuller için (konut, iş yeri, arsa, tarla, arazi vb.)tapuda beyan edilen satış bedelinin %4’ü olarak hesaplanan bir harçtır. Tapu harcına ek olarak 2021 yılı için 194,75 TL döner sermaye bedeli de tahsil edilir.

Tapu işlemi başka şehirde yapılır mı?

2011 yılında yönetmelikte yapılan bir değişiklik ile Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi (TAKBİS) sayesinde başka şehirden tapu devri yapılabiliyor. Örneğin İstanbul’da yaşayan bir vatandaşın Trabzon’da bulunan arsasını satmak için yüzlerce kilometre yol gitmesine gerek kalmıyor.

Tapuya gitmeden satış yapılır mı?

tapuya gitmeden satış yapılır mı Haberi Tapu tescil işlemleri sadece tapu sicil müdürlüklerinde yapılıyor. Bu nedenle tapuya gitmeden satış söz konusu olmuyor. Ancak satıcı veya alıcı taraf isterlerse vekaletname ile yerine vekil atayabiliyor. Bu vekaletname bir yakına verilebileceği gibi emlakçıya da verilebiliyor.

80 yaş üstü tarla satış yapabilir mi?

Bu şart, “Tapu işlemleri için yaş sınırlaması nedir?” sorusunu akıllara getiriyor. Tapuda yapılacak alım satımlarda tarafların 18 yaşından küçük ve 65 yaşından büyük olmaması gerekiyor. Bir başka deyişle, tapu işlemi yapacak tarafların yaşları için alt sınır 18, üst sınır 65.

65 yaş üstü tapu sağlık raporu zorunlu mu?

Gayrimenkul alım satımı yapmak isteyen 65 yaş üzeri kişilerin sağlık raporu almaları gerekebilmektedir. Tapu Sicili Tüzüğü’nün 19. maddesine göre tapu müdürlüğü yetkilisi, 65 yaş üzerindeki kişinin davranışları sebebiyle şüpheye düşerse rapor talep edebilir.

Tapu devir işlemi kaç gün sürer?

Tapuda devir yapabilmek için gerekli belgeler önceden hazırlandığı taktirde tapu devri kısa sürede gerçekleştiriliyor. Bu işlemleri tamamladıktan sonra tapu devri 1 veya 2 gün içinde kolaylıkla hallediliyor.

Arsa tapu Harcı nasıl hesaplanır?

Arsa devir ve iktisap işlemlerinde de konut ve işyerlerinde olduğu gibi alıcı ve satıcıdan ayrı ayrı arsa satış değerinin binde 20 (%2) oranında olacak şekilde tahsil edilmektedir. Örneğin; 100 bin TL olarak beyan edilen bir arsanın satışı sırasında 2 bin TL satıcıdan, 2 bin TL’de alıcıdan tapu masrafı alınır.