Sokak hayvanlarına nasıl bakılır?

Sokak Hayvanlarına Yardım Etmenin 10 Yolu

 1. Öncelikle Hayvan Sahiplenin.
 2. Sahiplendirme Ağına Yardım Edin.
 3. Barınaktaki Hayvanların Koruyuculuğunu Üstlenin.
 4. Yanınızda Mutlaka Mama Bulundurun.
 5. Bulunduğunuz Bölgedeki Veterinerleri Bilin.
 6. Yemek Artıklarını Ayırın.
 7. ALO 153 Hattını Arayın.
 8. Güvendiğiniz Bir Kuruma Bağış Yapın.

Ölen hayvan nereye bildirilir?

Yapmanız gereken öncelikle telefonla 153’ü arayıp ‘beyaz masaya’ ulaşmak ve yaralı hayvan ihbarını vermek. Burada dikkat etmeniz gereken koordinatları doğru ve anlaşılır bir şekilde bildirmek. Sonrasında mümkünse ambulans gelene kadar hayvanın yanında beklemeniz öneriliyor.

Allah hayvanlar için ne demiş?

“En küçüğünden en büyüğüne kadar her hayvan, Allah’ın eseri olarak değerlidir ve O’nun tarafından insana emanet edilmiştir. Resul-i Ekrem, bir hadisinde bizi şöyle uyarır: Hiçbir kimse yoktur ki bir serçeyi yahut ondan daha büyük bir canlıyı haksız yere öldürsün de Yüce Allah ona bunun hesabını sormasın!”

Yaralı bir köpek gördüm ne yapmalıyım?

Hasta veya Yaralı Bir Hayvan Gördüğünüzde Yapmanız Gereken 6 Şey

 1. Önce Dikkat. Yaralı bir hayvan zaten yeterince korku dolu ve stresli olacaktır.
 2. Alo 153 Hattından Yardım İsteyin.
 3. İhbar Yeterli Değil.
 4. Tampon Uygulayın.
 5. Tüylerini Kontrol Edin.
 6. Kırık Olmasından Şüpheleniyorsanız.

Sokak hayvanlarına ne verilmeli?

Ispanak, kereviz, havuç, patates, sarımsak (abartmamak kaydıyla), tatlı biber gibi sebzeleri de sokak hayvanlarına verebilirsiniz. Makarna yaparken ya da tavuk pişirirken bu sebzelerden de içerisine ekleyebilirsiniz.

Sokak kedileri için neresi aranır?

Barınak Gönüllüleri ve Hayvanlara Yaşam Hakkı Derneği’nin (BGD) belediyeyle işbirliği yaparak sunduğu servise ulaşmak için ALO 153’ü arayıp “beyaz masa”yı tuşlamak gerekli.

Belediye kedileri topluyor mu?

Yönetmeliğin 21. maddesine göre belediyelerin de kedi ve köpekleri toplaması, kanunla net bir şekilde belirlenmiştir. Belediyeler sadece kısırlaştırma amacı ile toplar, kısırlaştırır, bakım ve tedavisini yapar ve sonra aldığı yere geri bırakır. Kediler için özel merkezi olmayan belediye kedi toplayamaz.

Kuran hayvanlar için ne diyor?

Şüphesiz Allah dilediği şeyi yapar. Ta ki kendilerine ait birtakım menfaatlere şahid olsunlar; Allah’ın kendilerine rızık olarak verdiği hayvanları belli günlerde kurban ederken O’nun adını ansınlar. Siz de onlardan yiyin, yoksulu, fakiri de doyurun.

Hayvanları sevmek sünnet midir?

Hayvan sevmek dinin de bir gereğidir. İslâm dininde bütün mahlûkata şefkatle muamele yapılması emir olunur. Hayvanlara zulmün cezası ağırdır. Çünkü hayvanların Allah’tan başka koruyucusu yoktur.

Barınaklar köpek alıyor mu?

Hayvanları Koruma Kanunu’na göre barınaklar, (geçici bakımevi ve rehabilitasyon merkezi) sokak hayvanlarının evi değil, kısırlaştırma ve aşılama uygulamaları yapılırken tedavi süreçlerinin tamamlanana kadar kaldıkları yerlerdir. Bu yüzden barınaktan sahipleneceğiniz bir köpeği barınak geri kabul etmez.

Sokak hayvanları neyle beslenir?

Kuru ve yaş mamalar içerdikleri besin maddelerinin yardımıyla sokaktaki canlılar için iyi birer besin maddeleridir. Kuru ve yaş mama ayrıca bağışıklık sistemini de güçlendirdiği için hayvanları hastalıklara karşı korumaktadır.