Şirket vergileri nasıl ödenir?

Vergi ödemeleri tahakkuk fişi göz önünde bulundurularak yapılır. Tahakkuk fişi ile birlikte; banka şubelerinden, internet bankacılığı kullanarak, vergi dairelerinden ya da GİB’in resmi internet sitesini kullanarak vergi ödemesini yapabilirsiniz.

Vergi borcu olan işletme kapatılabilir mi?

Vergi borçları ve yapılandırıp ödemediği borçları var. Dolayısıyla, şahıs işletmesinin bilançosunda borcunun olması kapanış işlemlerinin yapılmasına engel değildir. Şahıs işletmesinin kapanışına karar verilmiş ise, vergi dairesi nezdinde kapanış işlemleri yapılmalıdır.

Şirket vergi yapılandırma internetten nasıl yapılır?

İnternet Vergi Dairesi üzerinden yapılandırma başvurusu için;

  1. İnternet Vergi Dairesi sitesine kullanıcı bilgileriniz veya TC kimlik numaranız ile giriş yapın.
  2. Kimlik bilgilerinizi doğrulayarak gerekli bilgileri girin.
  3. Başvuru formunu doldurun.
  4. Vergi borcuna ilişkin sayfada kişisel bilgilerinizi girin.

Şirket vergi ödemeleri nereden yapılır?

Vergi borçlarına dair ödemeler bu tahakkuk fişine göre yapılır. Vergi dairesinin verdiği tahakkuk fişi ile banka şubeleri, internet bankacılığı ya da vergi daireleri aracılığı ile ya da İnternet Vergi Dairesi yoluyla ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.

E devletten emlak vergisini nasıl öderim?

E-devlet sistemi üzerinden giriş yaparak emlak vergisi ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Emlak vergisi ödemesini e-Devlet üzerinden (https://www.turkiye.gov.tr/gib-vergi-borcu-sorgu) linkine tıklayarak gerçekleştirebilirsiniz. Bazı bankalar üzerinden de emlak vergisi ödemesi yapılabiliyor.

Vergi borcu olan kişi araba satabilir mi?

Bir aracın satışının yapılabilmesi için vergi borcunun bulunmaması gerekir. Vergi borcunun yapılandırılması durumunda da yine borç aynı aracın üzerine görüleceği için satış mümkün olmamaktadır. Bu nedenle yapılandırılan vergi borcu aracın satışına engel teşkil eder. Borcun tamamen bitirilmesi gerekir.

Emlak vergi yapılandırması nasıl yapılır?

Gelir İdaresi Başkanlığının internet sitesinden veya e-Devlet üzerinden İnteraktif Vergi Dairesine giriş yaparak başvuru yapmak çok kolay. Peşin veya taksitle (maksimum 18 taksit) ödeme seçeneği var. Taksitler Eylül ayından başlamak üzere iki ayda bir ödenecek.