SGK evlilik parası nasıl alınır?

Çeyiz parası için başvuru, yetim aylığı alan ve evlenen kadının ikametgahının bulunduğu il ya da ilçe SGK müdürlüklerine veya SGK hizmet merkezlerine yapılmaktadır.

E devletten çeyiz parası nasil Sorgulanir?

E-DEVLET ÜZERİNDEN ÇEYİZ PARASI SORGULAMA https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapılmalıdır. E-hizmetler listesinden ya da kurumlar menüsü üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu bulunmalıdır. Sosyal Güvenlik Kurumu ile yapılabilecek işlemler arasından Şahıs Ödemeleri Sorgulama butonuna tıklanmalıdır.

Evlenme ikramiyesi ne kadar?

SGK’dan dul veya yetim aylığı alan ve evlenmeleri nedeniyle aylıkları kesilen eş, kız yetim ve anaya bir defaya mahsus olmak üzere son defa almakta oldukları aylıkların (harp malullüğü zammı hariç) 12 katı tutarında evlenme ikramiyesi ödeniyor.

Çeyiz parasını kim alır?

Evlenme İkramiyesi Kimlere Ödenmektedir? Kurumumuzdan dul ve yetim aylığı almakta iken evlenmeleri nedeniyle aylıkları kesilen eş, kız yetim ve anaya bir defaya mahsus olmak üzere son defa almakta oldukları aylıkların (harp malullüğü zammı hariç) 12 katı tutarında evlenme ikramiyesi ödenmektedir.

Çeyiz parası almak için nereye başvurulur?

Bulunulan yerdeki sosyal güvenlik il müdürlükleri ve merkezlerine başvuru yapılabilir. Alınan aylığın 24 katı ödeme yapılıyor. Çeyiz parası kaç kere evlilik yapılırsa yapılsın sadece bir defaya mahsus ödeniyor.

Çeyiz parası almanın şartları nelerdir?

Kız çocuklarının anne veya babasından aldığı ölüm aylıkları belirli bir yaşa gelince değil, evlenmeleri halinde kesilir. Kız çocuğu evlenirse aylık almaya devam edemez, ancak evlendiği tarihte yazılı olarak talep ederse ölüm aylığının iki yıllık tutarı çeyiz parası olarak kendisine ödenir.

Çeyiz parası kimlere verilir 2021?

2008 yılında uygulamaya koyulan çeyiz parası yani evlilik ödeneği. evleneceğinden dolayı yetim aylığı kesilecek olan yetim kadınlara devletin karşılıksız ve tek sefere mahsus olarak verdiği toplu bir paradır. Anne ve babasını kaybetmiş ve bu durumda yetim aylığına bağlanan kadınlar çeyiz parası alabilir.