Ruhsatsız yakalanırsa ne olur?

Ruhsatsız araç kullanma cezası 2020 yılı için 112 TL olarak ücretlendirilmektedir. Eğer 15 gün içerisinde erken ödemek isterseniz, yüzde 25 oranında indirim alabilirsiniz. İndirim aldığınız zaman da 85 TL değerinde indirim kazanabilirsiniz. Aynı zamanda ehliyetinize -10 tutarında ceza puanı yazılır.

Arabanın ruhsatı yanında olmazsa ne olur?

Ruhsat olmazsa aracın kime ait olduğu bile bilinemez ve aracın çalıntı olma ihtimaline karşı sistemden bakılmak zorundadır. Sistemde aracın kime ait olduğu tespit edilerek ceza yazılır. Fakat aracın sahibi sürücüyle aynı değilse, işte o zaman araç otoparka çekilerek trafikten men edilir.

Plaka kapatma cezası ne kadar?

Plakasız Araç Cezası 2019 Ücretleri Buna göre plaka takmama cezası 2020 itibarıyla 3.060 TL olarak belirlendi. İlk 15 gün içinde cezayı ödeme durumunda uygulanan % indirimle ise 2.295 TL ceza ödemesi yapılıyor. Yönetmeliğe aykırı şekilde plaka takmanın cezası ise 505 TL olarak belirlendi.

Hatalı dönüş trafik cezası ne kadar?

Trafikte hız sınırını aşmanın cezası olduğu gibi hatalı bir şekilde U dönüşü yapmanın da cezası vardır. Bu ceza 2021 yılı itibariyle 144 TL’dir. Eğer bu ceza 15 gün içerisinde ödenirse 108 TL olarak tahsil edilir. Yalnız bununla kalmayarak sürücüye 15 ceza puanı uygulanır.

Ruhsatsız trafiğe çıkılır mı?

Karayolu Trafik Kanunu tarafından belirlenen kurallara göre ruhsatsız araç kullanmak yasaktır. Ruhsatsız araç kullanma cezası, araç ruhsatı bulunmaya sürücülere verilmektedir. 2020 yılında 112 TL olan ceza tutarı 2021 yılında 122 TL olarak güncellenmiştir.

Hangi durumlarda araç bağlanır?

Zorunlu trafik sigortasının olmaması, resmi olmayan araçların devlet plakası bulundurması, tescilsiz ve geçici belgesi seyir, araçta olması gereken işaretlerin eksik olması, muayene tarihinin geçmesi, izinsiz yolcu taşımacılığı araçların trafikten uzaklaştırılmasına neden olur.

Tek plaka düştü ne yapmalıyım 2021?

Şayet tek plaka kaybolmuş ise, tarafınıza plaka çıkarma belgesi verilecek ve Şoförler Cemiyeti’ne gönderileceksiniz. Daha sonra ilgili yere giderek plakanızı bastırabilirsiniz.

Tek plaka ile trafiğe çıkılır mı?

Araç sahiplerinin araç ile ilgili tüm işlemleri araçta bulunan plaka ile gerçekleştirilmektedir. Otomobillerde hem ön hem arka tarafta iki plaka bulunurken motosiklet, römork gibi araçlarda ise tek plaka bulunur. Bu yüzden plakasız araçların trafiğe çıkmasına izin verilmez.

Ters yönde cezası plakaya yazılır mı?

TERS YÖN CEZASI PLAKAYA YAZILIR MI? Günümüzdeki teknolojilerle beraber trafik denetimleri daha da arttı. Mobese gibi kamera sistemleri ile ters yön ihlalleri tespit edilebilmektedir. Daha sonra aracın plakasına ilgili ceza tutarı yazılabilir.

Mobese den ceza yazılır mı?

Polis memurları MOBESE aracılığı ile emniyet kemeri takmama, aşırı hız, kırmızı ışıkta geçme gibi elektronik olarak denetlenebilen ihlallerde trafik cezası yazacak. Görev belgesi bulunan personel, karşılaştığı trafik kural ihlallerinde ceza kesecek, ceza tutanağı aynı gün trafik şubesine yollanacak.