Psikologlar en fazla ne kadar maaş alır?

Kamuda çalışan psikologların ortalama maaşı 4400 ile 5000 TL arasında farklılık gösteriyor. En düşük psikolog maaşı ise 3500 – 4000 TL’dir. Aylık kazancı en yüksek olan psikologlar ise kendi kliniklerinde ve özel hastanelerde çalışmaktadır. Bu kurumlarda çalışan psikologların maaşı 5000 ile 6000 TL arasında değişiyor.

Kendi kliniğini açan bir psikolog ne kadar kazanır?

Kendi merkezini açan bir klinik psikolog, danışan sayısına göre para kazanabilir. Bu durum şehir, kliniğin bulunduğu cadde, klinikte çalışan psikolog sayısı vb. durumlara göre farklılık gösterir. Ancak ayda 15.000 TL ve daha yüksek miktarlarda kazanç elde edilebilir.

Adli psikolog kaç yıl okur?

Adli psikoloji eğitimi, profesyonel ve lisanslı bir adli psikolog olmak için toplam 10-11 yıl sürer. Bu, lisans programı için 4 yıl, yüksek lisans programı için 2 yıl ve doktora programı için 4 ila 5 yıldır.

Devlet hastanesinde çalışan bir psikolog ne kadar maaş alır?

Psikolog adayları da devlet hastanesi ve özellerde çalışan psikologların ne kadar kazandığını araştırıyor. 2021 yılında devlet hastanesinde çalışan bir psikolog maaşı ortalama 5.000 TL’dir. Bu, bekar ve çocuksuz bir psikoloğun aldığı maaştır. Bu rakam, çeşitli kademe ve derecelere göre 7.500 TL’ye kadar çıkmaktadır.

Psikoloji okumak için hangi bölümü seçmeliyim?

Psikolog olmak için üniversitelerin Fen- Edebiyat Fakültelerine bağlı olan psikoloji bölümünden mezun olmak gerekir. Psikolog olmak için öncelikle psikoterapist olunur. Psikoloji bölümü oldukça ağır bir eğitim sağlamaktadır.

Adli psikolog olmak için ne yapılmalı?

Adli psikolog unvanına sahip olmak için psikolojinin uzmanlık gerektiren tüm alt dallarında olduğu gibi en az ilgili alanda yüksek lisans derecesine sahip olması gerekmektedir. Ülkemizde adli birimlerdeki kamu hizmetlerine psikolog olarak atanmak için adli psikoloji yüksek lisans eğitimi almış olmak şart koşulmamıştır.

Adli psikolog olmak için hangi bölüm okunmalı?

Fen-Edebiyat Fakültesi Psikoloji bölümü okumak psikolog olmak için yeterliyken, sosyal-klinik ve adli psikolog olmak için yüksek lisans şartı bulunmaktadır. Sosyal-klinik vakalarıyla ilgilenmek isteyenlerin o alanda uzmanlaşmış olması gerekmektedir.