Pandemi Sosyal Destek uygun ne demek?

Öncelikle başvuru sürecinde uygun ibaresinin olması sizin bu yardımı her halükarda alacak olmanızdır. Yani siz aslında 1100 TL’yi almaya hak kazandınız. Ancak bu yazıyı görür görmez soluğu hemen PTT şubelerinde almadan öncelikle beklemelisiniz.

Pandemi parası için hangi numarayı aramalıyız?

Aile ve Sosyal Hizmetler BakanlığıAlo 183 Sosyal Destek Başvurusu ve Takibi.

Pandemi başvurusu nereden takip ediliyor?

– AÇSHB Pandemi Sosyal Destek Faz-3 Başvuruları, e-Devlet üzerinden “T.C Kimlik Numarasının” son hanesine göre alınmaya başlandı. – Başvuru süreçleri e-devlet üzerinden takip edilebilecek.

Rapor parasının yatıp yatmadığını nereden öğrenebilirim?

E-devlet şifresi olmayanlar PTT şubelerine giderek 4 TL karşılığında yeni şifrelerini hemen alabilirler. Ayrıca rapor parası sorgulama işlemini çağrı merkezi aracılığıyla yapmak da mümkündür. ALO 170 numaralı çağrı merkezini arayarak rapor paranızın yatıp yatmadığını ya da ne zaman yatırılacağını öğrenebilirsiniz.

Pandemi Sosyal Destek süreç devam ediyor ne demek?

Pandemi süreç devam ediyor ibaresi, değerlendirme sürecinde işleminizin sırada yer aldığı ve değerlendirme kıstasına alınacağı anlamına geliyor. Sürecin uzun sürmesi halinde bağlı bulunulan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği aranarak bilgi alınabilir.

144 hattı nedir?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çağrı Merkezlerinden Alo 144 Sosyal Yardım Hattı aracılığı ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından yürütülen şartlı eğitim/sağlık yardımları, kömür yardımı, gıda yardımı, engelli aylığı, eşi vefat eden kadınlara yapılan yardımlar, barınma yardımı, doğum …

144 neyin hattı?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına ulaşmakta zorluk çeken vatandaşlar, Alo 144 numaralı hattı araştırmaya başlamıştır. Alo 144 devletin belirlemiş olduğu sosyal yardım hattıdır.

144 e nasıl ulaşabilirim?

Özellikle işitme ve konuşma engelli vatandaşlarımız, tüm cep telefonu operatörlerinden ad soyad, T.C kimlik numarası ve taleplerini içeren mesaj yazarak 144 numarasına gönderebilmekte, talepler ilgili personel tarafından değerlendirilerek telefon veya sms ile vatandaşlara geri dönüş yapılarak bilgi verilmektedir.