Oyuncu seçimi nasıl yapılır?

Pek çok yapımcının dizi, film veya reklam çekimleri için aradıkları rollerin oyuncu seçmelerine adaylar ajanslar tarafından gönderilir. Ajansa kayıtlı olanlar oyuncu seçmelerinden haberdar olarak audition çekimlerine katılabilirler. Oyunculuk seçmeleri bir nevi oyuncunun sınavıdır.

Dizide oynamak için ne yapmak gerekir?

“Dizi oyuncusu olmak için ne gerekiyor?” sorunuz için ilk olarak her oyuncunun sahip olması gereken şeyin yetenek olduğunuz söyleyebiliriz….Oyuncu olmak için genel olarak gerekenler ise şunlar:

 1. Yetenek.
 2. Eğitim.
 3. Çok çalışmak.
 4. Gözlem Yapabilme.
 5. Duygusal Zeka.
 6. Diksiyon.
 7. Sesini İyi Kullanma.
 8. Beden Dili.

Oyunculuk ajansında neler yapılır?

Oyunculuk ajansı, dizi, sinema filmi gibi yapımlarda rol alacak olan oyuncuların daha kolay ulaşılabilir olmasını sağlayan, dizi ve filmler için oyuncu seçmelerini duyuran, yapımlara oyuncu ve figüran sağlayan firmalardır.

Oyuncu olmak için hangi bölümü seçmeliyim?

Peki oyuncu olmak için hangi bölümü seçmeliyiz? Bunun için daha küçük yaştaysanız güzel sanatlar liselerinden başlayabilirsiniz. Üniversitelerde ise drama ve oyunculuk ya da konservatuarlarda tiyatro anasanat dalı bölümünü tercih etmelisiniz.

Oyuncu olmak için nereye başvurmak gerekir?

Öncelikle oyuncu olabilmek için kesinlikle bir cast ajansı veya oyuncu ajansına başvuru yapılması gerekmekte bu yapılan başvurular ajansların en tecrübeli cast direktörleri tarafından değerlendirilir ve gerekirse bir ön görüşme yapılır.

Oyuncu olmak için hangi özelliklere sahip olmak gerekir?

Oyuncu olmak sahip olunması gereken bazı özellikler şunlardır:

 • Yetenek.
 • Eğitim.
 • Çok Çalışmak.
 • Gözlem Gücü
 • Duygusal Zeka.
 • Türkçe Bilgisi.
 • Sesini İyi Kullanma.
 • Beden Dilini Geliştirme.

Oyuncu olmak için ilk ne yapılmalı?

İyi Bir Oyuncu Olmak için Bilinmesi Gerekenler

 1. Eğitim.
 2. Yetenek.
 3. Öz verili çalışma.
 4. Gözlem yapabilmek.
 5. Duygusal zekâ
 6. Diksiyon.
 7. Sesi doğru ve iyi kullanma.
 8. Beden dili.

Oyunculuk Bölümü kaç yıl?

Oyunculuk, üniversitelerde Güzel Sanatlar Fakültesi kapsamında yer alan, özel yetenek sınavı ile birlikte konservatuarlara kabulü sağlanan 4 yıllık lisans bölümüdür. Özel yetenek sınavlarının tarihleri, söz konusu üniversitelerin internet sitelerinden duyurulur.

Ajanslardan oyuncu olunur mu?