Oda kaydı olan Bağkurlu sayılır mı?

VERGİ ODA VEYA SGK KAYDI GEREKİR; BÖYLECE, VERGİ ODA VEYA SGK KAYDI OLAN KİŞİ’NİN BAĞKURLU OLDUĞU TESPİT OLUNUR. Bağ-Kur Sigortalısı sayılması için Vergi Kaydı ya da Esnaf Sicil Kaydı veya Oda Kaydı olması yeterlidir.

Yeni torba yasada SSK’da geriye dönük borçlanma var mı?

Vergi ve SGK prim borçlarının yapılandırılmasına imkan sağlayan 7326 sayılı Yapılandırma Yasası, babanız gibi Bağ-Kur kapsamında çalışması olup da kayıt ve tescilini yaptırmamış olanlara geçmişe dönük Bağ-Kur tescili ve borçlanma hakkı vermiyor.

Geriye dönük SGK yatırılır mı?

SGK tarafından 81 ile gönderilen genelgede geriye dönük ödemlere kolaylık getirildi. Sosyal güvenlik prim teşviki, destek ve indirimlerinden 6 ay geriye dönük yararlanma uygulamasının sona erdirilmesinin ardından olası mağduriyetlere ilişkin kolaylık sağlandı.

Ziraat Odası kayıtlı Bağkurlu sayılır mı?

Ziraat odası kaydı olanlar zorunlu Tarım Bağ-Kur sigortalısı sayıldığından, kendi başvuruları olmasa bile ziraat odasına kayıt yaptıranlar ziraat odası tarafından SGK’ya bildirildiğinden, SGK bunları zorunlu Tarım Bağ-Kur sigortalısı yapmaktadır.

Bağkura kayıt yaptırmayanlara af var mı?

Sizin gibi Bağkur’a kayıt ve tescilini yaptırmayanlara maalesef yeni bir hak getirilmedi. Yeni bir kanun çıkmadığı sürece 1992’den Bağkur’a kayıt yaptırmanız mümkün değil. Bağkur’u sonlandırdığınız Ocak 2012’den sonra SSK’ya 1260 gün prim ödemeniz bulunması şartıyla, SSK’dan emekli olursunuz.

Ziraat Odası kaydı ile emekli olunur mu?

Geçmişe yönelik Bağ-Kur Tarım Kaydı için şartlar var Tarımsal faaliyetin tespitinde ziraat odası kayıtları esas alınır. Buna göre prim kesinti makbuzları ve tarımsal kaydınızı gösteren belgelerle SGK’ya başvurmanız halinde geçmiş yıllar için tarım Bağ-Kur kaydınız açılarak prim günü kazanmanız mümkün olacak.

Ziraat Odasi kaydi nasil silinir?

Ziraat odasından kaydınızı sildirmek için, dilekçenizi çiftçilik yaptığınız köy veya mahalle muhtarlığına onaylatmanız gereklidir. Bu prosedür, odaya çiftçilik faaliyetine geçici ve süresiz olarak ara verdiğinizi kanıtlamak için gereklidir.