Müstakil evlere kredi veriliyor mu?

Hangi evlere kredi verilmez sorusuna karşılık olarak müstakil ya da villa yanıtı alınmaz. Müstakil eve kredi veren bankalar da olduğu için bu konuda herhangi bir sorun yaşamanız mümkün olmayacaktır. Kat mülkiyeti ile kat irtifaklı olacak şekilde izin belgeleri alınmak zorundadır.

Bir ev neden krediye uygun değildir?

En yaygın sebep, konutun yasal düzenlemelere uygun şekilde inşa edilmemiş olmasıdır. Tapusu bulunmayan, hasarlı veya çok eski binalardaki evler için kredi verilmez. Bankalar, konut kredisi verirken evin üzerine ipotek koyma yöntemiyle teminat talebinde bulunur. Kat irtifakı bulunmayan evler için bankalar kredi vermez.

Imar tapulu eve kredi çıkar mı?

Peki, arsa tapulu eve konut kredisi verilir mi? Konut kredisi kullanmak istenilen evin üzerine ipotek konulabilmesi için de kat irtifaklı ya da kat mülkiyetli tapusunun olması gerekiyor. Ancak bu şekilde tapu üzerinde ipotek konulabiliyor. Ancak tapu üzerinde mesken olmayan evlere bankalar kredi vermiyor.

Arsa tapulu müstakil eve kredi çıkar mı?

Peki, arsa tapulu eve kredi çıkar mı? Konut kredisi kullanılacak evin kat irtifaklı ya da kat mülkiyetli tapusunun olması gerekiyor. Yani Arsa Tapulu bir ev için konut kredisi kullanılamıyor. Çünkü kredi kullanılacak evin banka tarafından teminat olarak alınabilmesi gerekiyor.

Ev satin alırken krediye uygun değil ne demek?

Krediye uygun ev ne demek? Evin projede teras olarak görünen kısmı eğer sonradan projesiz olarak içeri alınmış ve odaya dahil edilmişse bu eve kredi çıkmaz. Eski binaların bir çoğu projeye göre yapılmadığından kat irtifakı yoktur. Bu nedenle bir çok eski binada yer alan daireler krediye uygun değildir.

Bir evin krediye uygun olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Tapu kaydında nitelik mesken olarak geçmelidir. Yapıların tapu kayıtlarında bulunan bağımsız bölüm seçeneğinden tapu bilgileri incelenebilir. Kredi başvurusu yapılacak konutun belediye tarafından onaylanmış planı ve projeye uygunluğu etkili faktörler arasındadır. Kat mülkiyeti, kat irtifakı, projeye uygunluğu belirler.