Muayenesiz araç çekilir mi?

Muayenesiz yakalanılan ilk seferde aracınız size direkt olarak teslim edilir fakat eğer hala muayene yaptırmaz ve ikinciye muayenesiz olarak trafik kontrolüne takılır veya yakalanırsanız aracınız hemen olarak çekilir ve bağlanma olayı gerçekleşir.

Üzerine araba almak ne kadar?

2021 yılı noter’de araç satış işlemleri için noter’e ödemeniz gereken tutar ise 273.00 TL’den 301,00 TL’ye yükselmiştir. Son fiyat zamları ile 2021 yılı noterde araç devir işlemleri ve plaka değişikliği için ödemeniz gerek tutar 301,00 TL’dir.

Uyuşturucu kullanan kişinin ehliyeti alınır mı?

Uyuşturucu ile araç kullanan kişinin ehliyetine yani sürücü belgesine 5 yıl boyunca el konulmaktadır. Uyuşturucunun tespiti için kolluk görevlilerinin teknik cihaz kullanmasına izin verilmemesi halinde ise 2 yıl süreyle sürücünün sürücü belgesine el konulmaktadır.

Araç muayene yapılmazsa ne olur?

Araç muayene süresi geçtiği zaman, muayene süresinin geçerlilik tarihinin bittiği gün baz alınarak bir gecikme cezası uygulanır. Muayene tarihinin geciktirildiği her ay, muayene ücretinin %5’i kadar ceza ödenmektedir.

Fenni muayene olmazsa ne olur?

10 puanlık bir cezanın yanı sıra, 314 TL’lik bir polis cezası ile karşılaşacaksınız. Tanınan süre içerisinde eğer hala muayeneyi tamamlamazsanız, bu durumda aracınız trafikten men edilmektedir. Eğer men edilmesine rağmen hala aracı kullanıyorsanız aracınıza aracınız bağlanıyor.

Engelli araçlarda ÖTV indirimi ne kadar?

Bilindiği üzere normal şartlarda ÖTV fiyatına artı olarak yüzde 18’lik bir KDV de eklenmektedir. Ancak engelli raporu ile alınan araçlarda yüzde 40’a varan bir indirim söz konusu olmaktadır.

Uyuşturucudan alınan ehliyet nasıl geri alınır?

Sürücü belgesine herhangi bir sebepten el konan sürücüler, el koyan trafik birimine veya en yakın trafik denetleme şube müdürlüğüne, alıkoyma süresinin bittiğinde dilekçe ile başvurarak sürücü belgelerini geri alabilirler. Ekstra herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez.

Uyuşturucu veya uyarıcı madde aldığı tespit edilen sürücü hakkında ne yapılır?

Uyuşturucu veya uyarıcı madde aldığı tespit edilen sürücü hakkında aşağıdaki işlemlerden hangisi yapılır? Sadece para cezası verilir. Sürücü belgesi 6 ay süreyle geri alınır. İdari para cezasının yanı sıra sürücü belgesi 5 yıl süreyle geri alınır ve Türk Ceza Kanunu hükümleri uygulanır.