Kyk kredi alan tekrar alabilir mi?

Kredi almaktan vazgeçen ve sonra ihtiyacı olduğu için tekrar başvuru yapan öğrenciye iptal edilen öğrenim kredisi geri verilir. Böylece KYK kredi iptal edildikten sonra tekrar alınabilir.

Daha önce burs alan kredi alabilir mi?

Burs Yönetmeliği hükümlerine göre burs almaktan vazgeçen öğrenciye tekrar burs ödemesi yapılamaz, ancak talep etmesi halinde Öğrenim Kredisi Yönetmeliği hükümlerine göre normal öğrenim süresinden kalan süre kadar tekrar öğrenim kredisi ödenir.

2 üniversite okuyanlar burs alabilir mi?

Dönem itibariyle Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) bursu kesilmektedir. 2 yıl okuduktan sonra başka bir bölüme geçen ve 2 yıl da orada okuyun öğrencinin mezuniyetine 1 yıl kalsa dahi 4. Yılını doldurduğu için öğrenim kredisi ve KYK bursu kesilecektir.

Evlenince kredi borcu siliniyor mu?

KYK öğrenim kredisi borcu evlenince silinir söylentisi doğru değildir. Bir dönem, Meclise gelen bir önergede tartışılmış ama sonrasında herhangi bir ses çıkmamıştır. Evlenince, nikâhlanınca KYK kredi borcu siliniyor gibi bir durum söz konusu değil.

Ikinci üniversitede yurt çıkar mı?

Daha önce lisans eğitiminde yurtta kalan öğrencinin yurt başvuru hakkı bulunmaktadır. İkinci lisans eğitiminin normal öğrenim süresi kadar barınma hakkı mevcut olup fazladan herhangi bir ücret ödememektedir.

Iptal edilen KYK kredisi tekrar alınabilir mi?

22.maddede KYK Öğrenim Kredisi alan öğrenci krediyi iptal ettirdikten sonra yeniden kredi alabilmek için Genel Müdürlüğe posta yoluyla dilekçe göndermek zorundadır. Bu metne göre dilekçe harici yeniden başvuru yapma imkanı bulunmamaktadır.

Açıktan üniversite okuyunca burs kesilir mi?

Açıköğretim ve uzaktan eğitim öğrencilerine KYK tarafından burs/kredi verilmemektedir. Ama öncelikli öğrenciler KYK’dan burs alabilirler. Durumlarında herhangi bir öncelik söz konusu değil ise (öncelikli öğrenciler; şehit veya gazi çocuğu, anne ve babası her ikisi de ölü olanlar vb.)

Ikinci üniversitede KYK bursu kesilir mi?

(10) YÖK Destek Bursu almayı hak eden öğrencilerin burslandırıldığı süre içerisinde ikinci bir lisans programından mezun olması durumunda da bursları kesilir.