Kesin bilgi yada evet hayır cevabı yöneltilen soru türü nedir?

Bir ifadenin doğru olup, olmadığının sorulması için sorulan sorulara evet-hayır soruları (veya kutup soruları) adı verilir ve prensipte bu sorulara “evet” ya da “hayır” (veya diğer dillerde benzer sözcükler) şeklinde yanıt verilir.

Yönlendirici sorular nelerdir?

Yönlendirici Sorular: Kapalı uçlu sorular olmakla beraber soru muhatabını düşündürmeye yöneliktir. Ancak sorarken dikkatli olmak gerekir. Karşıdaki kişiye zararı dokunacak, sizin faydanıza dokunacak şekilde sorular sormanız manipülatif bir etki yaratır. Retorik Sorular: Dinleyicinin ilgisini çekmeye yönelik sorulardır.

Kapalı soru tipi nedir?

kapalı uçlu soru, cevabı, “evet” ya da “hayır” olabileceği gibi; kısa açıklamalar yapılmasını gerektiren soru türüdür. bu sorulara kesin cevaplar alınır ve alınan cevaplar az miktarda bilgi ve duygu içerir. dolayısıyla muhataptan bilgi temin etmeye çalışan müzakerecilerin kaçınması gereken soru türüdür.

Birini tanımak için hangi sorular sorulur?

Karşınızdakini tanımanıza yardımcı olacak 70 soru

 • Çocukluğunuzda en çok sevdiğiniz yemek, yiyecek hangisiydi?
 • Çocukluğunuzda en çok hangi oyunu oynardınız?
 • En çok hangi şarkıyı dinlersiniz?
 • En sevdiğiniz özlü söz hangisidir?
 • En çok keyif aldığınız iç mekan hangisidir?
 • En çok keyif aldığınız dış mekan hangisidir?

Açık uçlu soru ne demek?

Açık uçlu soru, kısa cevaplarla (var- yok gibi ) cevaplanması mümkün olmayan, çoktan seçmeli sorulardan farklı olarak sorulan ve kişinin konu hakkındaki bilgisini ölçmek amacıyla sorulan klasik soru tipidir. Çoktan seçmeli sorular ise bir soru kökü ve birden fazla şıklardan oluşan soru tipidir.

Yönlendirici soru nedir örnek?

Yönlendirici Sorular Yönlendirici soruları muhatabın düşünme şeklini yönlendirmeye çalışır. Bunu çeşitli şekillerde yapabilirler: Bir varsayımı ile: ” Sence proje ne kadar gecikecek?” Bu soru, projenin kesinlikle zamanında tamamlanmayacağını varsaymaktadır.

Nasıl soru sorulmalı?

Peki Nasıl Güçlü ve Doğru Soru Sorulur?

 1. Kısa ve öz sorular sorun.
 2. Sorduğunuz soru açık uçlu olsun.
 3. Sorduğunuz soru ile bir sorunu dile getirmeyin ya da bir sorunu onaylatma isteği duymayın.
 4. Belirlediğiniz soruları doğru zamanda doğru yerde sorun.
 5. Her zaman işinizi kolaylaştıracak sorular sorun.