Kendi sigortamı nasıl öderim?

İlk defa isteğe bağlı sigortalı olmak isteyenlerin e-devlet üzerinden veya “İsteğe Bağlı Sigorta Giriş Bildirgesi” ile ikametgahlarının bulunduğu yerdeki SGK ünitelerine başvurmaları gerekmektedir. Tekrar isteğe bağlı sigortalı olmak isteyenlerin ise talep dilekçesi ile müracaat etmeleri gerekmektedir.

Evde çalışan sigortası nasıl ödenir?

Buna göre ev hizmetlerinde on günden az çalışanları iş ve meslek hastalıklarına karşı da korumaya alan sigorta işlemleri bir SMS ile yapılabilecek. İşveren kimlik numarasını 5510’a mesaj gönderdikten sonra gelen onay kodu ile prim ödeme işlemini gerçekleştirebilecek.

Isteğe bağli SSK primi ne kadar 2021?

Kendi adına ve hesabına tarımsal faaliyette bulunan ve esnaf muaflığından yararlanan isteğe bağlı kadın sigortalılar tarafından 2021 yılında ödenecek prim tutarı:119,25 TL x 28 x % 32= 1.068,48TL’ dir.

Ev temizlik işçisi sigortası nasıl yapılır?

Evlerinde çalıştırdıkları işçiler için çalıştıranlar, Sosyal Güvenlik Kurumu’na ev hizmetlerinde on günden az çalıştırılacaklara ilişkin form doldurmaları gerekir. Bunun için Sosyal Güvenlik Kurumu’na bizzat başvuru yapılabileceği gibi online olarak www.turkiye.gov.tr sitesinden de başvuru yapabilir.

Sigorta ödemesi ne kadar 2021?

İşverenlerin aylık ödediği SGK primi, işçinin brüt maaşı üzerinden hesaplanmaktadır. Sigorta priminin aylık alt sınırı brüt asgari ücret üzerinden hesaplanır. 2021 yılı için SGK priminin tabanı 3 bin 577 Türk Lirasıdır. Tavan ücret ise asgari ücretin 7,5 katıdır ve bu da 26 bin 831 Türk Lirasına denk gelmektedir.

Isteğe bağli sigorta Nasıl Başvurulur?

İlk kez isteğe bağlı sigorta yaptıracak olan bireyler ilk olarak e-devlet üzerinden “isteğe bağlı giriş bildirgesi” belgesini alması gerekiyor. Bireyler e-devlet üzerinden aldığı giriş bildirgesiyle, kendi ilçesinde yer alan SGK kurumlarına giderek, özel olarak başvuru yapması gerekiyor.

Evde çalışan hizmetçi sigortası ne kadar?

İsteğe bağlı sigorta kapsamında sigorta primi ödemek isteyen kişiler, en az 1.144 TL SGK primi ödemek zorundadır. aynı ev içerisinde olmak şartıyla, toplamda 1 ay boyunca hizmet sağlayan ev hizmetlileri için aylık 1.341,56 TL prim ödemesi yapılması gerekmektedir.

Günlük Temizlikçi Sigortası nasıl yapılır?

EVHİZ TCKİMLİKNO AYINGÜNÜ yazıp 5510’a sms gönderilir. Ev hizmetlerinde ayda 9 gün veya altında çalıştırılan sigortalılar adına çalıştıkları her bir gün için günlük asgari ücretin % 2’si oranında iş kazası ve meslek hastalığı primi tahakkuk etmektedir.