Katarakt ameliyati ne kadar fiyat?

Katarakt Ameliyatı Fiyatları 2021. Ülkemizde Sosyal güvenlik kurumu katarak ameliyatı için hastanelere 600 TL civarında bir ödeme yapmaktadır.

Katarakt ameliyatı tehlikeli mı?

Her göz ameliyatı gibi katarakt cerrahisi de risk taşımaktadır. Ancak bu kadar riskleri taşımasına rağmen ameliyatlardaki başarı oranı çok yüksektir. Günümüz teknolojileri ile katarakt cerrahisi yöntemleri gelişmiş olup, mikro kesiklerle, dikiş atılmadan yapılmaktadır.

Katarakt ameliyatından sonra hastanede ne kadar kalınır?

Ameliyat süresi kataraktın yoğunluğuna ve tipine göre değişmekle birlikte ortalama 15-30 dakika sürmektedir. Ancak ameliyat öncesi göz hazırlığı ve ameliyat sonrası dinlenme süreleri dahil olmak üzere ortalama 3 saati hastanemizde geçirmeniz gerekmektedir.

Katarakt ameliyatı kör eder mi?

Prof. Dr. Alimgil, “Dünya Sağlık Örgütü’ne göre katarakt, yüzde 51 ile dünyadaki körlük ve görme bozukluğunun önde gelen nedenleri arasında yer alıyor. Öyle ki 2020’de 40 milyon insanın katarakt nedeniyle kör olacağı tahmin ediliyor.

Katarakt ameliyatı kaç para 2021?

Katarakt ameliyat fiyatları 2021 için 600 – 2.000 TL aralığındadır. İlaç, gözlük veya damla tedavisi uygulanamayan kataraktın ancak tıbbi müdahaleyle giderilmesi mümkündür.

Katarakt ameliyatı kolay mı?

Katarakt ameliyatı, katarakta bağlı görme kaybını düzeltmek için uygulanır. Ameliyat sırasında, gözünüzün içindeki matlaşmış lens, şeffaf bir yapay lens ile değiştirilir. Katarakt ameliyatının kendisi ağrısızdır. Normal bir katarakt ameliyatı çok uzun sürmez, yaklaşık 15 dakika sürmektedir.

Katarakt ameliyatı yapıldığında olası sorunlar nelerdir?

Ameliyat sonrası sorunlar nadirdir, ancak ortaya çıkabilir. Bu sorunlar arasında enfeksiyon, kanama, enflamasyon (ağrı, kızarıklık, şişme), görme kaybı, çift görme ve yüksek veya düşük göz tansiyonu sayılabilir. Acil tıbbi müdahale ile, bu sorunlar genellikle başarılı bir şekilde tedavi edilebilir.

Katarakt ameliyatından sonra göz kaç gün kapalı kalır?

Ameliyat sonrası ilk iki gün sürekli kapağı takmanızda fayda vardır. İlk 2 günden sonraki günlerde dışarı çıkacağınız zaman koruyucu olarak güneş gözlüğü kullanabilirsiniz. Gece uyurken ise ilk 2 hafta mutlaka koruyucu kapağı takmanız gerekmektedir.

Katarakt tedavi edilmezse ne olur?

Katarakt tedavi edilmezse ilerleyerek görmeyi tamamen kapatır. Kataraktın zamanında tedavi edilmemesi görmenin azalması beraberinde başka sorunlar da getirebilir. Göz tansiyonu artarak glokom dediğimiz hastalığın ortaya çıkmasına gözün ağrılı bir hale gelmesine neden olabilir.

Katarakt körlüğe neden olur mu?

Dünyada körlük nedenleri arasında birinci sırada yer alan ve her yıl 25 milyon kişide oluşan katarakt, dünyadaki körlüklerin yaklaşık yüzde 50’sinin nedeni olarak kabul ediliyor. Katarakt teşhisi konulan hastaların yüzde 40’ında astigmatik kırma kusuruna rastlanıyor.