İsteğe bağlı sigorta için ne gerekli?

İlk defa isteğe bağlı sigortalı olmak isteyenlerin e-devlet üzerinden veya “İsteğe Bağlı Sigorta Giriş Bildirgesi” ile ikametgahlarının bulunduğu yerdeki SGK ünitelerine başvurmaları gerekmektedir. Tekrar isteğe bağlı sigortalı olmak isteyenlerin ise talep dilekçesi ile müracaat etmeleri gerekmektedir.

İsteğe bağlı sigorta ne işe yarar?

İsteğe bağlı sigorta, sigorta olanağı sağlayan bir iş yerinde çalışmayan, 4/a kapsamındaki sigortalılardan olup ayda 30 günden az çalışan veya tam gün çalışmayan, herhangi bir şekilde mecburi olarak sigortalı olma zorunluluğu bulunmayan kişilerin, kendi primlerini kendilerinin ödemesiyle genel sağlık sigortasının …

İsteğe bağlı sigorta kaç yaşında başlar?

– Kendi sigortalılığı nedeniyle tarafına aylık bağlanmamış olmak, – 18 yaşı doldurmuş olmak ve isteğe bağlı sigortalı işe giriş bildirgesiyle kuruma başvurmak şartları aranmaktadır.

Kimler isteğe bağlı sigortalı olabilir?

KİMLER İSTEĞE BAĞLI SİGORTAYA BAŞVURABİLİR? Sigortalı olarak çalışmakla birlikte ay içerisinde 30 günden az çalışan ya da tam gün çalışmayanlar, Kendi sigortalılıkları nedeniyle Türkiye’de sosyal güvenlik kanunlarına göre malullük ve yaşlılık aylığı almayanlar, 18 yaşını dolduranlar.

Isteğe bağlı sigortalı olmak için nereye başvurulur?

İlk kez isteğe bağlı sigorta yaptıracak olan bireyler ilk olarak e-devlet üzerinden “isteğe bağlı giriş bildirgesi” belgesini alması gerekiyor. Bireyler e-devlet üzerinden aldığı giriş bildirgesiyle, kendi ilçesinde yer alan SGK kurumlarına giderek, özel olarak başvuru yapması gerekiyor.

Isteğe bağlı sigorta 4 A Mi 4 B mi?

İsteğe bağlı prim ödemeleri 01.10

Isteğe bağlı sigorta Nedir 2021?

İsteğe bağlı sigortada en düşük prim 1.144 TL olarak belirlendi. Buna göre 2021’de evde gündelikçi çalıştıranlar, sigorta ve sağlık primini kendileri ödeyenler bu tutarlar üzerinden ödeme yapacak.

Isteğe bağli bağkur kaç yıl ödenir?

Borçlanma primi sigortalılığın başlangıç tarihinden itibaren iki yıl içinde ödenir.

Istege bagli SGK primi ne kadar 2021?

1/1/2021 ila 31/12/2021 tarihleri arasında ödenebilecek isteğe bağlı sigorta primi aylık alt sınırı,119,25 TL x 30 x % 20 = 715,50 TL.

Herkes isteğe bağlı sigortalı olabilir mi?

Türkiye’de çalışmayanların da emekli olmasını sağlayan bir sistem isteğe bağlı sigorta. İsteğe bağlı sigortayı herkes yaptırabilir ve emekli olabilir.