İşsizlik maaşı için hangi kodla çıkış yapılmalı?

Bildirgede Belirtilen İşten Çıkış Kodu İŞKUR Sistemindeki Karşılığı İşsizlik Ödeneği (Maaşı) Alıp Alamayacağı
03 İstifa Alamaz
04 4447/a Alır
05 4447/d Alır
08 Kapsam Dışı Fesih Alamaz

Doğum nedeniyle işten ayrılan işsizlik maaşı alabilir mi?

Doğum nedeniyle kıdem tazminatını da alarak işten ayrılma gibi bir hak yoktur. Kadın işçi isterse doğumdan sonra işten ayrılabilir. Ama bu durumda kıdem tazminatına, ihbar tazminatı ve işsizlik ödeneğine hak kazanamaz.

Ücretsiz doğum izninde işsizlik maaşı alınır mi?

Kısa çalışmada ve ücretsiz izinde geçen süre işsizlik maaşını etkiler mi? Erdursun, bu sorulara da şöyle cevap verdi. Kısa çalışma ödeneği 24 Mart, ücretsiz izin aylığı 17 Nisan 2020’de başladı. Ücretsiz izne çıkarılan kişilerin bundan sonraki süreçte işsizlik maaşı alma hakkı yok zaten.

Kısa çalışma ödeneği alan doğum parasını etkiler mi?

Kısa çalışma ödeneği alan veya ücretsiz izne çıkartılan anne adaylarının son 1 yılda 90 gün prim koşulunu yerine getirmiş olması gerekli. Eğer koşul sağlanamazsa doğum parasından yararlanılamayacak.

Doğum yapan kadın işten ayrılırsa tazminat alabilir mi?

İşten kendi isteğiyle ayrılan (istifa) işçinin, herhangi bir tazminat hakkı oluşmamaktadır. Yasal düzenleme açısından hamilelik veya doğum nedenine dayalı işten ayrılmalar bu kapsamda değerlendirildiğinden, bu nedenlerle işten ayrılan işçiler için kıdem tazminatı hakkı doğmamaktadır.

İşten çıkış kodları 21 ne demek?

Eğer çıkış verilen işçiler takip eden kampanyada tekrar işbaşı yaptırılmayacaksa, bu kod yerine (4) numaralı kod seçilecektir. 21- Statü değişikliği: Bazen işyerinde sigortalı (4/a) olarak çalışan bir işçi aynı işyerine/şirkete ortak olabilmektedir.