Inme ne kadar sürede iyileşir?

İnme (felç) tedavisinde, tedavinin süresi ve başarısı; inmenin şiddeti ve etkilediği bölgeye göre değişebilir. Hafif felç tablolarında çoğunlukla hızlı iyileşme görülür ve bu hastalar genellikle 3-6 ay içerisinde iyileşme gösterir. Ancak hassas el hareketlerinin düzelmesi biraz daha fazla zaman alabilir.

Inme anında ne olur?

İnmenin belirtileri nelerdir? Gelip geçici görme bozuklukları, bir anda görememe gibi körlükler veya çift görmeler, konuşmada bozukluk; içki içmiş gibi konuşmalar, kolda; elinde bir şey tutamıyor kayıyor gibi güç kaybı gibi belirtiler olur. Biz bunlara öncü belirtiler, geçici ataklar diyoruz.

Inme kalıcı mıdır?

İnme beyne giden hayati kan ve oksijen akışının ani bir şekilde kesildiği ya da azaldığı bir BEYİN KRİZİDİR. Kan akımının kesildiği bölgedeki hücreler hızlıca ölmeye başlar ve inmenin oluştuğu bölgeden yürütülen fonksiyonlar da geçici ya da kalıcı kayıplar meydana gelir.

İnme öldürür mü?

İnme, kalp krizi ve kanserden sonra ölüme sebebiyet veren üçüncü hastalıktır.

Inme sonrası konuşma bozukluğu düzelir mı?

HAFİF VE ORTA VAKALARDA KONUŞMA BOZUKLUĞU KALICI OLABİLİR Felcin iyileşme döneminde etkilenen tarafta hareketler yavaş yavaş ortaya çıkarken konuşmada yavaş yavaş düzelmeye başlar. Hafif vakalarda genelde tam düzelme olur ama orta ve ağır vakalarda konuşma bozukluğu az ya da çok kalabilir” dedi.

Inme kaç kere olur?

İyileşen 4 inme hastasından 1’i yeniden inme geçirir. Yeni bir inmeyi önlemek için kan basıncı ve kolesterol düşürülür, şeker hastalığı kontrol altına alınır, kan sulandırıcı tedaviler verilir, şah damarı hastalıkları cerrahi ya da stent ile tedavi edilir.

Felç tamamen iyileşir mi?

Her felçli hastanın iyileşme hızı kendine özgüdür. Bazı hastalar haftalar, bazıları aylar içinde iyileşirken bazıları için iyileşme süreci yıllar alır. Bazı felçli hastalar tamamen iyileşirken bazılarında belli oranda fonksiyonel kayıplar yaşam boyu devam edebilir.