Imitasyon ürün satmak yasal mı?

6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanununun 29.maddesine göre; marka sahibinin izni alınmadan, markayı veya ayırt edilemeyecek kadar benzerinin kullanılmasıyla markayı taklit etmek, çakma, taklit, imitasyon ürünleri satmak, dağıtmak, başka bir şekilde ticaret alanına çıkarmak, ithal işlemine tabi tutmak, ihraç etmek, ticari …

Sahte ürün satmak suç mu?

Elvan Kılıç: Sahte ürün satıcılığı ciddi bir suç olup Sınai Mülkiyet Kanunu’nca ciddi yaptırımlarla karşılaşmaktadır. Sahte ürün satılması marka tecavüzüne girmekte olup satışını yapan kişi bir yıldan üç yıla kadar hapis ve yirmi bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılmaktadır.

Taklit ürün satmak suç mu?

Bu hukuki değerlendirmeye göre atılı eylem 556 sayılı KHK hükümleri kapsamında suç oluşturmayacaktır” denildi. …

Replika ayakkabı satışı yasal mı?

Replika ürünlerin imalatı, yapımı ve satışı 556 sayılı KHK kapsamında marka hakkına tecavüz sayılan fiillerdendir. Kural olarak, marka tescili ulusaldır. Yani tescilli marka, hangi ülkede tescil edildiyse, hakları o ülke sınırları içinde korunacaktır.

Taklit ürün ne demek?

Taklit ürünler başka bir ticari marka ile aynı veya ayırt edilemeyecek kadar benzeyen bir ticari marka ya da logo içerir. Bu ürünler, marka sahibine ait orijinal ürün olarak görünmek amacıyla o ürünün marka özelliklerini taklit eder.

Taklit çanta satmanın cezası nedir?

556 sayılı KHK Madde 61/A göre Ceza hükümleri ; Başkasına ait marka hakkına iktibas veya iltibas suretiyle tecavüz ederek mal veya hizmet üreten, satışa arz eden veya satan kişi bir yıldan üç yıla kadar hapis ve yirmibin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır.

Ayakkabı replika ne demek?

Replika ürünler, orijinal ürünün kopyasıdır. Çoğu alıcı bu ürünün sahte olduğunu bilse de bazı alıcılar gerçek ürün aldığını zannederek dolandırılabilir. Replikası üretilen ürünler arasında ayakkabılar, çantalar, tişörtler, mobil cihazlar, aksesuarlar ve daha aklınıza gelen pek çok ürün vardır.

Çakma mala ne denir?

Replika kelimesi replik kökünden gelmekte, tekrarlamak yada tıpkısının aynısı anlamına gelmektedir. Taklit kelimeleri ile aynı sınıfa giren Replika, orjinal ürünün kopyasıdır diyebiliriz.

Sahte ürün ne demek?

Replika ürün ya da başka bir deyişle çakma ürün, pahalı ürünlerin daha ucuz ve kalitesiz malzemelerle imal edilen benzer ya da orijinalinin kopyası olan ürünlere denir. Replika ürünlerde amaç kalite değil benzerlik olduğu çok uzun ömürlü değillerdir.