Huzurevine kabul şartları nelerdir?

Huzurevi Kabul Şartları

 • 60 yaş ve üzeri yaşlarda olmak,
 • Kendi gereksinimlerini karşılamasını engelleyici bir rahatsızlığı bulunmamak, yeme, içme, banyo, tuvalet ve bunun gibi günlük yaşam etkinliklerini bağımsız olarak yapabilecek durumda olmak,
 • Ruh sağlığı yerinde olmak,
 • Bulaşıcı hastalığı olmamak,

Kimler huzur evinde çalışabilir?

Madde 9-Huzurevinde sorumlu Müdür, sosyal çalışmacı, psikolog, tabip, fizyoterapist, diyetisyen, hemşire, yaşlı bakıcısı ve diğer personel çalıştırılır.

Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi ne iş yapar?

Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi; yaşlı kişilerin yaşamlarını sağlık, huzur ve güven içinde sürdürmeleri amacıyla, kendi kendilerini idare edebilecek şekilde rehabilitasyonlarının sağlandığı, tedavisi mümkün olmayanların ise sürekli olarak özel bakım altına alındığı yatılı sosyal hizmet kuruluşunu ifade etmektedir …

Huzurevi kuruluşuna yaşlı kabulünde istenen belgeler nelerdir?

Huzurevleri ile Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezlerine kabul edilecek kişilerden (yaşlılardan) istenen belgeler ise şöyle:

 • Dilekçe.
 • T.C Kimlik No Beyanı
 • Gelir Durumunu Gösterir Belge Örnekleri.
 • Sağlık Raporu (*)

Huzurevi ücreti ne kadar?

Türkiye Cumhuriyet Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafında 2020 yılında Özel Huzurevleri ile Huzurevi ve Yaşlı Bakım Merkezlerinin 2020 yılı için, TABAN %15 artışla :1159,95 TL + KDV, TAVAN ücretinin uluslararası turizmi de göz önünde bulundurularak: 15.000,00 TL + KDV ve senelik artışın ise %15 olarak …

Devlet huzurevi ücretli mi?

Devlet huzurevi fiyatları ihtiyaç sahibi olan yaşlı TC vatandaşları için ücretsizdir. Özel huzurevi ya da bakımevleri, farklı fiyat aralıklarında hizmet vermektedir. Fakat devlete bağlı olarak hizmet veren yaşlı bakım evleri herhangi bir ücret talep etmemektedir.

Huzurevinde Çalışmak için ne yapılmalı?

Huzurevinde Çalışmak İçin Gereken Şartlar

 1. TC vatandaşı olmalı
 2. 18 yaşını doldurmuş reşit bir birey olmalı,
 3. İş hayatını engelleyecek herhangi bir hastalığa veya sakatlığa sahip olmamalı,
 4. Madde ve alkol bağımlılığı olmamalı,
 5. Erkek adaylar için askerliğini yapmış olmak veya tecilli olmak gerekir.

Kimler Huzurevi müdürü olabilir?

Kimler kurumlarda sorumlu müdür olabilir? Huzurevi ve Yaşlı Bakım Merkezlerinde sorumlu müdür olmak için lisans mezunu Sosyal Çalışmacı, Psikolog, Hemşire, Fizyorterapist ve Doktor olmak gerekir, ayrıca üniversitelerden lisans mezunu olup kurumlarda 3 yıl kurucu Müdür olarak görev yapmış olması şartı aranır.

Huzurevi fiyatları ne kadar?

Huzur evleri hangi bakanlığa bağlı?

Türkiye’deki huzurevi sayısı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından toplam 425 olarak açıklanmıştır. Bu huzurevlerinin 142’si bakanlığa bağlı olarak hizmet vermektedir. Türkiye’de toplam huzurevi kapasitesi 31477 kişi olup 25434 yaşlı huzurevlerinden faydalanmaktadır.

Huzur Evine kaç yaşında alıyorlar?

Ciddi sağlık sorunu yaşıyor ve evden çıkamıyorsa, evden alınıp merkeze götürülür. Gerekli şartların başında 60 yaş ve üstü olmak zorundadır. 60 yaş altı huzurevine kabul edilmemektedir.

Huzurevine nasıl müracaat edilir?

Başvuruyu kişinin kendisi veya yakınları yapabiliyor. Başvuru, eğer kişinin bulunduğu ilde bir SHÇEK huzurevi varsa doğrudan huzurevine, yoksa SHÇEK İl Müdürlüğü’ne veya kurumun genel müdürlüğüne yapılabiliyor.