Hangi davranışlar cinsel tacize girer?

Kişiye istemediği bir biçimde ve cinsel içerikli dokunmak, cinsel içerikli sözler söylemek, cinsel içerikli fotoğraflar ya da video göstermek, kişinin isteği dışında müstehcen fotoğraflarının çekilmesi ve yayılması, can acıtıcı davranışlarda bulunmak, başkaları ile cinsel ilişkiye girmeye zorlamak, röntgencilik.

Cinsel tacizin cezası nedir?

İlgili suçun çocuğa ilişkin bir cinsel taciz suçunun işlenmesi halinde 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası öngörülmüştür. İlgili suçun düzenlendiği TCK 105. Bu fiil nedeniyle mağdur; işi bırakmak, okuldan veya ailesinden ayrılmak zorunda kalmış ise verilecek ceza bir yıldan az olamaz.”

Cinsel huzursuzluk düşmanlık nedir?

3) Cinsel huzursuzluk/düşmanlık (sexual hostility) kategorisi işyerinde huzursuzluk yaratan cinsel içerikli daha çok sözel veya davranışsal yaklaşımları kapsamak- tadır. Örnek olarak “cinsel içerikli şakalar yapmak” veya “kadın çalışanları görsel pornografik materyale maruz bırakmak” verilebilir.

Basit cinsel tacizin cezası nedir?

Basit cinsel saldırı suçunu işleyen fail, mağdurun şikayet etmesi üzerine 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacaktır. Failin, mağdurun bedenine temas etmeden gerçekleştirdiği söz ve davranışlar (laf atma, sözle taciz etme vb.) cinsel taciz suçu olarak nitelendirilir.

Tacize uğrayan kişi ne yapmalı?

Savcılığa ve Polis karakoluna şikayette bulunmanın ve ceza davası süreci başlatmanın yanı sıra tacize uğrayan kişi bulunduğu ildeki baronun çocuk hakları komisyona, insan hakları komisyonuna veya kadın haklarına başvuru yapmalı.

Sözlü tacizin cezası kaç yıl?

Sözlü taciz suçunun cezası, cinsel taciz suçunun temel, basit halidir. Bu nedenle fail hakkında üç aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacaktır. Bunun yanında sözlü cinsel taciz, çocuğa karşı işlenmesi halinde altı aydan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacaktır.

Tacize uğrayan kadınlar ne yapmalı?

Savcılığa veya polis karakoluna şikayette bulunmanın ve ceza davası süreci başlatmanın yanı sıra tacize uğrayan kişi bulunduğu ildeki baronun çocuk hakları komisyona, insan hakları komisyonuna veya kadın hakları komisyonlarına başvurup destek talep edebilir.

Cinsel istismara uğrayan çocuğun ifadesi nasıl alınır?

İstismar eden kişi kim olursa olsun savcılığa veya polise giderek yaşadıklarını anlatabilirsin. Eğer yaşın gereği kendi başına gidemiyorsan öğretmenin veya okul psikolojik danışmanın gibi güvendiğin bir kişiye veya yetişkine mutlaka yaşadıklarını söylemelisin.