Günlük alınması gereken florür karşılamak için içme suyu yeterli mi?

Diş ve kemik sağlığı açısından içme sularında florür miktarı 4 mg/L’yi aşmamalıdır. Bir su kaynağında florür konsantrasyonu 4 mg/L’den daha yüksekse başka bir su kaynağı bulunmalıdır.

Florür hangi yiyeceklerde var?

Florür Hangi Besinlerde Bulunur?

 • Paketlenmiş, doğal olmayan şeker içeren meyve suları
 • Gazlı ve asitli içecekler.
 • Dondurulmuş gıdalar.
 • Hazır çorbalar.
 • Tavuk ve et bulyon.
 • Sigara.
 • Çay.
 • Bebek maması

Içme suyunda florür var mı?

Şebeke sularında zaten doğal olarak florür bulunur. Florürün düşük olması insan sağlığı açısından önemlidir. Yapılan araştırmalar içme suyunda bulunan florürün zamanla beyin hasarlarına yol açabileceğini göstermektedir. Sudaki florür miktarının düşük olması bir gerekliliktir.

Sudaki florür zararlı mı?

Esasen zehirleyici özellikte olan flor elementi kadar tehlikeli olmasa da florür de zararlı bir maddedir. Yapılan araştırmalara göre su içerisinde bulunan florür miktarının beyin gelişimini olumsuz yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır.

Içme suyunda hangi maddeler bulunmalıdır?

Magnezyum, potasyum, sodyum, mangan, demir, alüminyum, klor, sülfat gibi maddelerin suda insan sağlığına zarar vermeyecek, şifa verecek tavsiye edilen oranda olması gerekir.

Flor vücuttan nasıl atılır?

Vücudumuzu toksinlerden, zararlı maddelerden arındırmak için bol bol su içmeliyiz. Çünkü vücuttaki florür idrar yoluyla atılır.

Vücutta biriken florür nasıl atılır?

Florür vücutta nerede bulunur?

İnsan metabolizmasında eser element olarak görev alırken diş ve kemik gibi vücudunuzdaki sert dokularda depolanarak bu dokuların aşınmaya karşı direncinde artış sağlayabilir. Vücudunuzdaki sert dokularda ortalama 2-3 g bulunurken, dolaşım sisteminizdeki kanın her 100 ml’si de yaklaşık olarak 0.3 mg flor içerir.

Damacana sularda florür var mı?

Sonuç: PET şişe ve PC damacanalarda satılmakta olan içme sularının kimyasal özellikleri standartlara uygundur. Ancak, ortalama Florür miktarı çok düşük olduğundan, bu suların özellikle damacanalar yoluyla sürekli bir şekilde içme suyu olarak kullanılması toplumda diş çürüklüğü sıklığının artmasına yol açabilecektir.

Florürlü diş macunu sağlıklı mı?

Diş macunlarında ağız hijyenini sağlamak, bakterileri ve plakları önlemek için florür bulunur. Tartışmanın ana noktası diş fırçalarken sürekli alınan florür vücutta birikebilir mi üzerine. Diş macunlarındaki florür içeriği ortalama 1-1.5 mg./ gün, yani diş macunu yutulmadıkça kolay kolay toksik etki yapmıyor.

Beyinde biriken florür nasıl atılır?

Florürü Vücuttan Nasıl Atılır?

 1. Birçok iç karartıcı bilgiden sonra vücudu bu maddeden biraz da olsa arındırmak mümkün.
 2. Vücuda alınan maddenin yüzde 50’si idrar yoluyla dışarı atılıyor.
 3. Bunun yanında florürün panzehiri selenyum olarak biliniyor.
 4. Selenyum destekli haplar ve yiyecekler tüketmek vücudunuzu arındırıyor.

Florür Nedir Zararları Nelerdir?

FLORÜRÜN ZARARLARI

 • Florürün vücutta birikme özelliği var.
 • Florür beyinde biriktiğine, davranış değişikliklerine, IQ düşüklüklerine yol açabiliyor.
 • Florürün belirli bir düzeyin üzerinde alınması, tiroit hormonunda azalmaya yol açabilir.