Gıda güvenliğinde nelere dikkat edilmeli?

Gıda güvenliği konusuna dikkat çeken Sabri Ülker Vakfı, tüketicilere gıda satın alırken, saklarken ve tüketirken yapılması gerekenlere ilişkin önemli bilgiler paylaştı.

 • Satın alırken ürünün etiketine bakın.
 • Çiğ et, tavuk ve balığın yenecek besinlerle temasını önleyin.
 • Eti ve sebzeyi aynı tahtada doğramayın.

Gıda güvenliği nedir tanım?

FAO’ya göre (Food and Agriculture Association of the United Nations: Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü) gıda güvenliği ”gıdalarda tüketicilerin sağlığına zarar verebilecek tehlikelerin bulunmaması veya kabul edilebilir düzeyde olması” anlamına gelmektedir.

Gıda sektöründe riskler ve tehlikeler nelerdir?

Gıda güvenliğini etkileyen tehlikeler: biyolojik, kimyasal, fiziksel bulaşmalardan ve üretim sırasındaki bazı hatalı uygulamalardan kaynaklanmaktadır.

 1. Biyolojik Tehlikeler. v Bakteriler. v Küf ve Mayalar. v Virüsler. v Algler. v Makro parazitler. v Protozoerler.
 2. Fiziksel Tehlikeler. v Cam. v Odun. v Taş v Kıl. v Metal.

Gıdalarda tehlike nedir?

Tehlike: Gıda veya yem ile ilişkili olmak üzere, sağlık üzerinde olumsuz etkilere neden olabilecek biyolojik, kimyasal veya fiziksel etmenleri ifade etmektedir. Fiziksel tehlikeler: Metal parçaları, talaş, cam, böcek parçaları, takı, taş vb.

Gıda kontrolünün prensipleri nelerdir?

Bu kapsamda gıda güvenliğinin üç temel prensibi bulunur: 1. Gıdaların sağlığa zararlı etkenlerle bulaşmasının önlenmesi 2. Gıdalarda sağlığa zararlı etkenlerin çoğalması ve yayılmasının önlenmesi 3. Sağlığa zararlı etkenlerin uygun yöntemlerle gıdalardan uzaklaştırılması veya etkisiz hale getirilmesi.

Gıda güvenliği nasıl sağlanır?

Gıda güvenliği için 17 öneri

 1. ETİKET BİLGİLERİNİ KONTROL EDİN.
 2. SON TÜKETİM TARİHİNE BAKIN.
 3. AMBALAJI BOZULMUŞ ÜRÜNLERİ ALMAYIN.
 4. SOĞUTUCULARDAKİ SICAKLIĞI KONTROL EDİN.
 5. AÇIKTA SUNULAN BESİNLERİ ALMAYIN.
 6. BUZDOLABINIZI +2, +4 DERECEYE AYARLAYIN.
 7. KAPALI KAPLARDA MUHAFAZA EDİN.
 8. PİŞMİŞ GIDALARI ÜST, ÇİĞ OLANLARI İSE ALT RAFLARDA TUTUN.

Gıda Nedir Tanımı?

Gıda : Doğrudan insan tüketimine sunulmayan canlı hayvanlar, yem, hasat edilmemiş bitkiler, tedavi amaçlı kullanılan tıbbi ürünler, kozmetikler, tütün ve tütün mamulleri hariç insanlar tarafından yenilen, içilen ve yenilmesi, içilmesi beklenen işlenmiş, kısmen işlenmiş veya işlenmemiş her türlü maddeyi ifade eder.

Tarladan Çatala Gıda Güvenliği Nedir?

Gıda güvenliğinin sağlanmasında, gıdaların “tarladan çatala” kadar olan zaman sürecinde gıdaların hazırlama, işleme, imalat, ambalajlama, depolama, taşıma, dağıtım ve son evrede tüketiciye ulaşma noktasına kadar, gıda yada gıda maddesine zarar verecek tüm etmenleri önleyecek şekilde sistematik ve bilimsel yaklaşımı …

Gıda kaynaklı tehlikeler kaça ayrılır?

Gıda ile ilişkili tehlikeler fiziksel, biyolojik ve kimyasal olarak üç sınıfa ayrılmaktadır. FİZİKSEL TEHLİKELER gıda maddelerinde bulunması istenmeyen her türlü yabancı madde (taş, toprak, metal, cam, kemik, tahta vb.)

Gıda güvenliğini riske atan kimyasallar nelerdir?

Mikotoksinler (Aflatoksin, Patulin, Okratoksin, Deoksinivalenol, Fumonisin, Ergot vb.) Bitkisel toksinler (siyanojenik glikozitler, alkoloidler, tripsin inhibitörleri, hidrazin, fitohemaglutininler, guvatrojenler, gossipol vb.) Fikotoksinler (tetrodotoksin, ciguatera toksinleri, skombrotoksin, brevatoksinler vb.)

Gıda güvenliği tehlikeleri nelerdir?

Gıdalardaki Tehlikeler

 • Parazitler​
 • Protozaonlar, solucanlar​
 • Kontamine sular, çiğ yada az pişmiş et, çiğ balık​
 • Entamoeba histolytica, Giardia intestinalis, Cryptosporidium parvum, Diphyllobothrium latum’dur, Fasciola hepatica, vb.​
 • İshal, karın ağrısı, kilo kaybı, halsizlik ​
 • Bakteriler​

Gıdada biyolojik tehlikeler nelerdir?

Biyolojik tehlikeler

 • Gıdaları kontamine edebilen biyolojik kaynaklı diğer olası tehlikeler algler, virüsler, parazitler, böcekler, kemirgenler ve diğer haşaratlardır.
 • Gıda, zincirinin tüm aşamalarında toksik patojenik veya enfeksiyon yapıcı patojenik mikroorganizmalar ile enfekte olabilir.