Evde evcil hayvan beslemek yasak mı?

AB Uyum Yasalarına göre hazırlanan Hayvanları Koruma Kanunu 2004 yılında yürürlüğe girmiştir. Buna göre tüm hayvanlar korunma ve barınma hakkına sahiptir. Bu yükümlülükler yerine getirildiği takdirde mevzuatımıza göre evcil hayvan olarak kabul edilen tüm hayvanları besleme hakkına vatandaşlarımız sahiptir.

Evde en fazla kaç köpek beslenebilir?

Bir evin içeresinde maksimum 3 köpek bulundurulacak. Bu yetki Tarım Bakanlığına verilecek. Cinsi tükenen ve kasten bir canlının cinsini tüketene 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası verilecek. Hayvan dövüştürenlere ise 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezası verilecek” dedi.

Ev için hangi hayvan?

Evcil Hayvanlar

 • Köpek. Tabii ki en popüler evcil hayvan listemizde ilk sırayı insanların en sadık dostu köpekler alıyor.
 • Kedi.
 • 3. Hamster.
 • Balık.
 • 5. Gine Domuzu.
 • Papağan.
 • 7. Muhabbet Kuşu.
 • 8. Yılan.

Apartmanda kedi beslemek nereye şikayet edilir?

Şikayetin kabul edilmesi durumunda ise evcil hayvanın apartmandan tahliye edilmesi için icra kararı çıkartılır. Peki, apartmanda köpek beslemek nereye şikayet edilir? Komşularınız, beslediğiniz hayvanın çok ses çıkarttığı gerekçesiyle Çevre İl Müdürlüğüne şikayette bulunabilir.

Evde kedi köpek beslemek için apartman sakinlerinin izni gerekir mi?

Hayvanları Koruma Kanunu’na göre, ‘yasaklı türler dışındaki tüm köpek ırkları’, evcil kediler, kafes yaşamına uygun kuşlar, küçük ve zararsız kemirgenler, akvaryum balıkları, sürüngenler bu kategoride ve evde bakılabilirler. Bu türler dışında kalan hayvanlar ise apartmanda beslenemez.

Hangi hayvanları beslemek yasak?

Pit Bull Terrier, Dogo Arjentino, Fila Brasilero ve Japon Tosa türlerini beslemek yasak. Yine tavşan türleri, fareler, kuşlar, balıklar, büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar besleyebileceğiniz hayvan türleri arasında. Daha alternatif bir şeyler arıyorsanız, tavus kuşu, yılan, maymuni, iguana ya da baykuşu düşünebilirsiniz.

Apartman ortak bahçesinde köpek beslenir mi?

Apartman dairesinde ev hayvanı olarak kedi/ köpek besleme yasağı kanunun saydığı bu noktalardan hangisinin kapsamına girmektedir? Hiçbirine.. Apartmanın ortak alanlarında ( bahçesinde, kat boşluklarında, vs.) kedi köpek beslenmesi yasaklanabilir, bu madde 28 ‘in kapsamına girer.

Evde evcil hayvan beslemek yasak mı?

Hangi Durumlarda Evde Hayvan Beslemek Yasak? Her ne kadar 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununa göre evde hayvan beslemek yasal olsa da bazı durumlarda size ve sevimli dostunuza zorluk çıkabilir. Bunun sebebi de apartman ya da site yönetmeliğidir.

Evde kaç tane kedi beslenir?

Evde yaşayan her diğer kişi için 1 kedi eklenebilir. Yani iki kişinin maksimum 4 kedisi olabilir. * Kedi sayısı evdeki insan sayısını geçmemeli. * Komşunuz kapınız kapalıyken kedi çişi kokusunu alabiliyorsa bilin ki 1 kedi bile fazla.

Apartmanda evcil hayvan beslenir mi?

Kat Mülkiyeti Kanununda, hayvan beslenmesini yasaklayan bir hüküm olmayıp, bu hususta asıl olan yönetim planıdır. Yönetim planında ortak mahaller için yasaklama getirilmiş ise ortak mahallerde; bağımsız bölümler için de yasaklama getirilmişse bağımsız bölümlerde de hayvan beslenemez.

Hayvan beslenen eve melek girer mi?

Diğer konu Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ulemalarından Prof. Dr. Orhan Çeker’in “Köpek beslenen eve, Cebrail de dahil hiç bir melek girmez. Meleğin girmediği ev de şeytanla dolar.

Binada kedi beslemek yasak mı?

Evde kedi beslemek günah mı?

Kedi dinimizde beslenmesi caiz görülen bir hayvandır. Kedinin olduğu yerde namaz kılınmaz anlayışı ise tamamen yanlış bir bilgidir. Kediler pis değildir, gezdiği yerlerde namaz kılınır. Kedi necis değildir.

Hangi eve rahmet melekleri girmez?

Rahmet melekleri, şu yerlere girmez:

 1. İçinde canlı resmi veya heykeli bulunan odaya,
 2. İçki içilen ve içki bulunan yere,
 3. Kumar oynanan veya kumar aleti olan yere,
 4. Günah işlenen yere,
 5. Köpek olan yere,
 6. Cünüp bulunan odaya,
 7. Çalgı aletleri bulunan odaya,
 8. Konuk gelmeyen haneye,

Köpek olan yerde bereket olur mu?

“İçinde köpek bulunan eve rahmet meleklerinin girmeyeceği, ev sahibinden her gün bazı sevapların azalacağı, ancak av, sürü ve bekçilik gibi ihtiyaçlar için köpek beslemenin caiz olduğu” gibi hadis-i şerifler vardır.