Eski kiracıya ait elektrik su doğalgaz borçlarından dolayı abonelik yapılır mı?

Genel anlamda eski kiracıya ait elektrik su doğalgaz aboneliklerindeki kalan borçlar, borçluya tebliğ edilir. Eski kiracı bu borcunu ödemez ise, yeni kiracı ödemek zorunda bırakılır. Borcu depozitodan düşüp temiz olarak aboneliği kendi üzerinize alabiliyorsunuz.

Su Aboneliği Online yapılır mı?

İnternetten Su Aboneliği Başvurusu Nasıl Yapılır? e-Devlet’ten su aboneliği başvurusu için öncelikle “Su ve Kanalizasyon Tedarik Şirketlerinin Sunduğu e-Hizmetler” sayfasına gitmelisiniz. Sisteme giriş seçeneklerinden birini seçip e-Devlet’e girin. Abonelik işleminin yapılacağı şehri seçin.

Elektrik aboneliği için DASK zorunlu mu?

Abonelik İşlemlerinde DASK Sorgulaması Zorunlu deprem sigortasının yaptırılıp yaptırılmadığına dair kontrolünü sağlayan su, elektrik ve doğalgaz abonelik işlemleri DASK poliçesi olmadan yapılamamaktadır. Kiracı konut için yaptırdığı zorunlu deprem sigortasını ev sahibinden tahsil edebilir ya da kiradan mahsup edebilir.

Elektrik ve su aboneliği nasıl yapılır?

Elektrik Aboneliği Nasıl Alınır?

  1. Nüfus cüzdanı
  2. Mülkiyeti belirten belge (kira kontratı, tapu kaydı, lojman tahsis belgesi vb.)
  3. Daireye ait tesisat ya da abone numarası
  4. DASK poliçesi veya poliçe numarası ile poliçe sahibinin T.C. kimlik numarası
  5. IBAN numarası

Eski borc Odenmeden elektrik yeni abone olabilir mi?

Kural olarak abonelik sözleşmesi kimin adına ise elektrik tüketim bedellerinden o şahıs sorumludur. Yeni abonelik talep edenden eski abonenin borçları talep edilemez.

Kiracı faturaları üzerine almazsa ne olur?

Bu borçlar ise böyle bir durumda ev sahiplerine kalmaktadır. Esasında Yargıtay kararına göre kiracılar evlerdeki elektrik ve su giderlerinden mesuldürler. Bunu ödemek zorundadırlar ama üzerilerine almadıkları elektrik ve su için de yükümlü tutulamazlar.

Su abone numarası kime ait?

Faturanızın üzerinde bulunan “MUKAVELE NO” sizin İSKİ abone numaranızdır. Rakamlardan oluşan ilk 8 hane İSKİ abone numaranızı oluşturur. Aşağıda bulunan örnek İSKİ su faturasının abone Numarası 12345678’dir. “-“ sonra gelen rakamın bir önemi yoktur.

Su aboneliği nasıl açılır?

Su Aboneliği Nasıl Alınır?

  1. Mevcut bir su aboneliği yoksa gerekli belgelerle şehirde bulunan belediyeler bağlı Su ve Kanalizasyon İdarelerine başvuru yapılır.
  2. Kurum web siteleri ve e-Devlet üzerinden de online başvuru yapılabilir.
  3. Kurum web siteleri ve e-devlet üzerinden de yeni başvuru oluşturulur.

E devletten DASK yapılır mı?

Evet, internetten zorunlu deprem sigortası (DASK) yaptırılabilir. Peki, nerelerden online DASK sigortası poliçesi alınabilir? Mevcut DASK poliçesini sorgulamak için DASK poliçe sorgulama sayfamızı ziyaret edin.

Su ve elektrik aboneliği nereden yapılır?

Mevcut bir elektrik abonelik yoksa gerekli belgelerle elektrik dağıtım şirketinin şube ve bölge müdürlüklerine giderek başvuru oluşturulur. Başvurudan önce ilgili kurumun internet sitesi ve müşteri hizmetleri numarası üzerinden randevu oluşturarak sıra beklemeden başvuru yapılabilir.

Elektrik abonelik ücreti ne kadar?

2020 yılında yapılan zamlar ile birlikte elektrik abonelik ücretleri aşağıdaki gibidir: Mesken için güvence birim bedeli 33 TL/kW, 6 kW için 198 TL, Ticarethane ve Sanayi için güvence birim bedeli 93,7 TL/kW, 9 kW için 843 TL, Tarımsal sulama, aydınlatma ve diğerleri için güvence birim bedeli 44,5 TL/kW.