Eşe verilen nafaka ne zaman kesilir?

Yoksulluk nafakası, iki ay evli kalan eşler için de otuz yıl evli kalan eşler için de süresiz olarak bağlanmaktadır. Tedbir nafakası boşanma davası açılırken talep edilen bir nafaka türüdür, bu nedenle boşanma davası kesinleşince son bulacaktır.

Bir işe girince nafaka kesilir mi?

İşe giren kadının nafakası büyük çoğunlukla kesilmemektedir. Sigortalı ve asgari çalışan kadın nafakadan yararlanmaktadır. Aynı zamanda asgari ücret ile çalışan kadın da nafakadan yararlanabilmektedir. Bu durumların etrafında herhangi bir engel söz konusu değildir.

Nafaka hangi hallerde kesilir?

Nafaka alan tarafın evlenmesi, maddi yoksunluğun sona ermesi, taraflardan birinin vefatı, nafaka alan tarafın evlilik dışı beraberlik yaşaması ve haysiyetsiz bir yaşantı sürmesi durumlarında verilmekte olan nafaka kesilir.

Nafaka ne kadar devam eder?

Protokol maddesinde yer alan nafaka ödeme yükümlülüğü dava açılma tarihinden itibaren başlamaktadır. Mahkeme protokol hükümlerine dair gerekçeli karar düzenlerken dava açma tarihinden itibaren olmak üzere nafakanın ödenmesi yönünde karar verecektir. Karar kesinleşmeden nafaka ödenmelidir.

Evlenince çocuğun nafakası kesilir mi?

Eşinizin resmi olarak evlenmesiyle birlikte nafaka yükümlülüğünüz kendiliğinden kalkmaktadır. Eşinizin nüfus kaydını çıkarttırarak, nafakanın alınması için yapılmış icra dosyasına talepte bulunarak takibin kaldırılmasını sağlayabilirsiniz.

Nafaka hangi durumlarda iptal edilir?

Nafaka yükümlüsü, nafaka alacaklısın evlenmesi bahsiyle nafakanın kaldırılması adına dava açmasına gerek yoktur, kendiliğinden nafaka kalkacaktır. İştirak nafakasında da çocuğun ölmesi ya da çocuğun on sekiz yaşını doldurması hallerinde nafaka kendiliğinden ortadan kalkacaktır.

Sigortalı işte çalışan eşe nafaka ödenir mi?

Kadın lehine nafaka bağlanması için kadının işsiz olması şart değildir, çalışan kadın da nafaka alabilir. Dolayısıyla ister asgari ücretle çalışan işçi olsun isterse memur, çalışan kadın nafaka alabilir. Kadın emekli maaşı alıyor olsa da nafaka alabilir.