Engelli raporu süresi bitince ne olur?

Yapılan açıklamaya göre süresi dolan engelli raporları koronavirüs tedbirleri nedeniyle otomatik olarak bir süre daha geçerli sayılmıştı. Engelli ve kronik hastaların ilaç ve tıbbi malzeme temini için alınan raporlar artık hastanelerde yenilenebilecek.

Engelli raporuna itiraz süresi kaç gündür?

Engelli kurul raporu itirazları için süre bulunmamaktadır. Bu kapsamda kişiler, istedikleri zaman raporlara itiraz edebilmektedir. Rapor sürelerinin 2-3 yıl olması halinde zaten 2 yıl sonra rapor yenilenecektir. Ancak süresiz raporlarda itiraz süresi bulunmaz.

Engelli raporu kaç yılda yenilenir?

Buna göre, süresi 1 Ocak 2020’den itibaren dolan süreli engelli raporları, 1 Eylül 2021’e kadar geçerli kabul edilecek. Bu süreçte raporunu yeniletmek veya ilk defa rapor çıkarmak talebiyle sağlık hizmet sunucularına başvuranların talepleri de karşılanmaya devam edilecek.

Süreli engelli raporu süresi bitmeden yenilenir mi?

Ayrıca, engelli sağlık raporunuzun bitimine 6 aydan daha kısa bir süre kalmışsa, raporunuzu yenileyebilirsiniz. Eğer raporunuzun geçerlilik süresi aşılırsa yardımınız kesilebilir. Raporunuzun geçerlilik süresi sona ermişse, en yakın devlet hastanesine giderek raporu yenileme için başvuruda bulunulması gerekmektedir.

Yüzde 90 engelli raporu nasıl alinir?

Engelli raporu almak isteyenlerin şu işlemleri yapması gerekir:

  1. Tam Teşekküllü Bir Hastaneye Başvuru Yapılmalıdır.
  2. Engellilik Oranının Belirlenmesi İçin Testlere Girilmelidir.
  3. Sonuçların Çıkar ve Heyete Gönderilir.
  4. Engelli Sağlık Heyeti Engellilik Oranına Karar Verir.
  5. Engelli Raporu Düzenlenir.
  6. 2 Adet Vesikalık Fotoğraf.

Engelli raporuna itiraz edince ne olur?

Engelli sağlık kurulu raporuna; engelli birey, velisi veya vasisi veyahut raporu isteyen kurum tarafından itiraz edilebilir. İtiraz edilen engelli sağlık kurulu raporu ile itiraz üzerine verilen engelli sağlık kurulu raporundaki kararlar aynı yönde ise engelli sağlık kurulu raporu kesinleşir.

Sürekli engelli raporu yenilenir mi?

Bu raporlar gerekli resmi adreslerde kullanılabilmesi için süresiz olarak verilir. Ancak raporun süreli olması durumunda rapor süresinin sonunda yenilenmesi gerekir. Aksi halde engelli birey, rapor ile kendisine verilen haklardan yararlanamaz.