Emlak yeterlilik belgesi nasıl alınır?

Sorumlu Emlak danışmanı Mesleki Yeterlilik Belgesi alabilmek için, MYK tarafından yetkilendirilen kuruluşlara başvuruda bulunmak gerekir. MYK kurumu tarafından yetkilendirilen SC Belgelendirme kuruluşuna, online olarak başvurarak, mesleki yeterlilik belgesini kolaylıkla alabilirsiniz.

Emlak yetki belgesi nasıl alınır izmir?

Şu anki düzenlemelere göre Bu 3 şartı sağlayanların herhangi bir belge alma zorunluluğu bulunmamaktadır. Direk İzmir İl Ticaret Müdürlüğüne başvurup, Emlak ofisleri için yetki belgesi alabilirler. İzmir Emlak Danışmanlığı Mesleki Yeterlilik Belgesi kapsamında test ve uygulama sınavı yapılmaktadır.

Emlak yetki belgesi Seviye 5 nasıl alınır?

31 Ağustos 2020 tarihinden itibaren belgesi olmayan kişiler emlak ofisi açamayacaklardır. Seviye 5 belgesi alabilmeniz için bizden almış olacağınız emlakçılık sertifikası ile MYK tarafından belirlenen kurum veya kuruluşlara başvuru yaparak alabilirsiniz.

MYK belgesi kaç TL?

Belgeli kişinin, belgesini kaybetmesi veya belgenin yırtılması yıpranması gibi sebeplerden dolayı yenilemek istemesi durumunda 150 ₺ MYK belge ücreti ve 150 ₺ Belge basım ücreti olmak üzere 300 ₺ ücret alınır.

Seviye 5 nedir?

Sorumlu Emlak Danışmanı (Seviye 5) Mesleki Yeterlilik Belgesini elde etmek isteyen adaylar birimlerde tanımlanan sınavlara tabi tutulur. Adayların yeterlilik belgesini alabilmeleri için birimlerde tanımlanan sınavlardan başarılı olma şartı vardır.

Emlak yetki belgesi nereden alınıyor?

Bu belge Ticaret İl Müdürlükleri tarafından verilir. 05 Eylül 2018 tarihi itibarı ile Taşınmaz Ticareti Bilgi Sistemi (https://ttbs.gtb.gov.tr)üzerinden alınan başvurular sonrasında, emlak işletmelerine yetki belgeleri Ticaret İl Müdürlükleri tarafından verilemeye başlanmıştır.

Seviye 5 emlak belgesini kimler alabilir?

Gerçek kişi tacirler ile esnaf ve sanatkârlar, ticaret şirketleri ile diğer tüzel kişi tacirlerin temsile yetkili kişilerinden en az biri, şubelerde ise şube müdürünün Seviye 5 tipi mesleki yeterlilik belgesi almak zorundadır.

Emlak yetki belgesi Seviye 5 nedir?

Seviye 5 Mesleki Yeterlilik eğitimi de gerektirmektedir. Sorumlu Emlak Danışmanları var olan görevlerin hepsini yaparken daha detaylı ve daha doğru çalışmalar yapmanın yanı sıra meslektaşlarının yaptığı çalışmaları da yürütmekle sorumludur.

Mesleki yeterlilik belgesi ücretini kim öder?

Belge zorunluluğu getirilen mesleklere ilişkin belge masraf karşılığı ile Bakanlar Kurulu tarafından belirlenen miktarı geçmemek üzere sınav ücreti İşsizlik Sigortası Kanununda belirtilen esaslar doğrultusunda İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanır.