Elektronik ürünlerin vergisi ne kadar?

Resmî Gazete’de bugün yayınlanan bir duyuruyla yeni ilave gümrük vergileri açıklandı. Elektronik ev eşyalarından spor malzemelerine kadar birçok ürünü kapsayan ek vergiler; 30 Eylül’e kadar 0, daha sonrasında % oranında uygulanacak.

Gümrük vergisi ne zaman düşer?

Bu kararda yer alan ilave gümrük vergileri için 30 Eylül’e kadar olanlar 31 Aralık 2020’ye kadar geçerli olacak. 1 Ekim’den itibaren geçerli olmak üzere belirlenen oranlar ise 1 Ocak 2021’den itibaren geçerli olacak.

Gümrük vergisi neden arttı?

İthal ürünlere getirilen ilave gümrük vergisinin koronavirüs salgınının ekonomiye olan olumsuz etkilerini hafifletmeyi ve yerli sanayiyi korumayı amaçladığı aktarılıyor. İlgili kararnamelerde ilave gümrük vergilerinin amacı ‘artan ithalat baskısına karşı yerli sanayiciyi ve yerli üreticiyi korumak’ olarak yer alıyor.

Saat gümrük vergisi ne kadar?

KOL SAATİ, CEP SAATİ VE KRONOMETRELERDE YÜZDE 45. Sadece mekanik göstergesi olan ve elektrikli çalışan kol saatlerinde, cep saatlerinde ve kronometrelerde ise ek gümrük vergisi oranı yüzde 45.

Gümrük vergisi dustu mu?

Tarım ürünlerine yönelik olarak yapılan ithalatta gümrük vergisi bazıları için sıfırlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan karara göre buğday, çavdar, arpa, yulaf, mısır, nohut, mercimek ithalatı için gümrük vergisi 31 Aralık 2021 tarihine kadar “0” olarak uygulanacak.

59 vergi kodu nedir?

Ayakkabı ve tekstil tarifeleri için uygulanan 39 no’lu ek mali yükümlülük vergisinin vergi kodu 59 olarak ismi de ilave gümrük vergisi olarak güncellenmiştir. Diğer tarifeler için uygulanan 39 no’lu ek mali yükümlülük vergisi aynen devam edecektir.

Ithalattan alınan gümrük vergilerinin amacı nedir?

Uluslar arasında yapılan ticarete konulan gümrük vergilerinin başlıca iki amacı vardır. Bunlar, devlet hazinesine gelir sağlamak ve yerli sanayiyi dış rekabete karşı korumaktır. Gümrük vergileri tek taraflı olarak ve bir yasa ile konuyor ise böyle tarifelere, otonom tarife denir.

Gümrük vergisi düşer mi?

Eylül ayına kadar yüzde 30 olarak uygulanacak vergi, sonrasında yüzde 25’e düşecek. Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlanan ithalat rejimi kararına ek karar ile bazı ürünlere 30 Eylül 2020’ye kadar geçici yüzde 30’a kadar, bu tarihten sonra ise yüzde 25’e kadar değişen oranlarda ek gümrük vergisi uygulanacak.