Elektrik faturası çok yüksek geldi ne yapmalıyım?

Elektrik faturasına itiraz etmeden önce borcunuzu ödeyin. Ancak faturanız geçmiş aydaki kullanımlarınıza kıyasla 0’dan fazla geldiyse, ödemenizi daha önceki ayın tutarından yapıp, itiraz sürecine başlayabilirsiniz. Herhangi bir cezai yaptırım uygulanmayacaktır. İtirazınızın sonucu 10 gün içinde size ulaştırılacaktır.

Yüksek elektrik tüketimi nedir?

KADEMELİ TARİFEDE TÜKETİM SINIRI NEDİR? EPDK, 2022 yılı için kademeli elektrik tarifesi sınırını günlük 5 kWh (kilovatsaat) olarak belirlemiştir. Bu tüketimin altında kalan bölüm düşük, üstünde kalan bölüm ise yüksek kademe olarak kabul edilmiştir.

Elektrik faturası yüksek gelmemesi için ne yapmalı?

– Kullanmadığınız lambaları kapatın. Ampul alırken alıştığımız akkor ampul yerine LED ampul seçin. – Enerji verimliliği sağlayan cihazlar kullanın. – Kullanılmayan cihazların fişlerini prizden çekin, çünkü fişi prize takılı olan aletler, az da olsa elektrik tüketmeye devam eder.

Yüksek gelen elektrik faturası nereye şikayet edilir?

Eğer fatura ile ilgili bir hata olduğu düşünülüyorsa bu durumda Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun internet sayfasından tüketici şikayetleri bölümüne girmek gerekiyor.

Faturam fazla geldi ne yapmalıyım?

Fatura aşımına izin vermeyen paketler kullanın Tüm bu önlemlere rağmen hala yüksek fatura gelmesinden korkuyorsanız paket bakiyesi bittiğinde duran ve paket aşımı yapmanıza izin vermeyen tarifelere geçebilirsiniz. Her üç operatörde de paket aşımı yapmayan tarifeler ve bittiğinde duran internet paketleri mevcut.

Elektrikte yüksek kademe nedir?

01.03.2022 tarihinden itibaren ticarethane AG tek zamanlı abone grubu için günlük ortalama tüketim 30 kWh ve altında ise düşük kademeli tarife (Kademe 1), günlük ortalama tüketim 30 kWh’ın üzerinde ise yüksek kademeli tarife (Kademe 2) uygulanır.

210 KW elektrik kaç TL?

210 KWH ELEKTRİK KAÇ TL YAPAR? 1 kWh elektrik, 1,37 TL’dir. 210 x 1,37 = 287,7 TL yapar. 210 kilovatsaatlik tüketimin, yılbaşında yürürlüğe giren tarifeye göre 329 Türk lirası fatura tutarı bulunuyordu.

Elektrik faturası nasil Dusurulur?

Yüksek elektrik tüketen fırın, ütü, çamaşır ve bulaşık makinesi gibi ev aletlerinin 22.00 ve 06.00 saatleri arasında kullanılması faturalarda 4 kata kadar düşüş sağlıyor.

Elektrik faturası tasarrufu nasıl yapılır?

Elektrik Tasarrufu Nasıl Yapılır?

 1. Enerji Tasarruflu Ampül Kullanın.
 2. Elektronik Eşyaları Sürekli Açık Bırakmayın.
 3. Cep Telefonunu Şarjda Bırakmayın.
 4. Bulaşık ve Çamaşır Makinesini Tam Doluyken Kullanın.
 5. Kıyafetlerinizi Toplu Ütüleyin.
 6. Klima Çalıştırırken Isı Yalıtımına Dikkat Edin.
 7. Buzdolabının Konumunu ve Derecesini Ayarlayın.

Elektrik faturasına itiraz nereye edilir?

Elektrik faturalarına itiraz etmek için kişilerin, fatura ve kimlik ile birlikte anlaşmalı olduğu elektrik şirketinin müşteri hizmetlerine dilekçe veya mail yoluyla başvuru yapması gerekmektedir.

Türk Telekom fatura itirazı nasıl yapılır?

Ücretsiz Sesli Yanıt Sistemleri. Mobil hattınız için 9333’ü; evde internet aboneliğiniz için 02127070375’i ; ev telefonu aboneliğiniz için 08002119333’ü ücretsiz arayarak sesli yanıt sistemlerimizden işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Turkcell faturam fazla geldi ne yapmalıyım?

DAHA FAZLA Faturanızla ilgili canlı destek ve danışmanlık almak ihtiyacı duyarsanız da 532’yi arayarak Fatura Danışmanları ile görüşebilirsiniz. 0532 757 22 22 Ücretsiz Hizmet Hattı, faturanız ile bilgileri ücretsiz öğrenebileceğiniz bir sesli yanıt servisidir.

Doğal gaz faturası neden yüksek gelir?

1- Sorunuzdaki doğalgaz faturasının yüksek gelmesi tamamen dairenizin dış cephe yalıtımı ve petek tesisatınızın bakımı ile alakalı bir sorundur Eğer doğalgaz faturanızda tasarruf etmek istiyorsanız kesinlikle iyi bir dış cephe ısı yalıtımı yapmanız gerekiyor.

Elektrik faturası neden gecikti?

“Faturalardaki gecikmenin sebebi olumsuz hava şartları” “Fatura dönemlerinde yaşanan değişiklik, olumsuz hava şartları nedeniyle gerçekleşti. Dağıtım şirketleri her iş günü sayaç okuyor. Her abonenin sayacı aylık periyotta okunacak şekilde planlama yapılıyor.

Elektrik kesildiğini nasıl anlarım?

Elektrik kesintisinin sebebinin planlı bir kesinti olup olmadığını, ne kadar süreceğini bölgenizdeki elektrik dağıtım şirketi çağrı merkezini veya Alo 186 hattını arayarak öğrenebilirsiniz.

Elektrik faturası neden yüksek?

ELEKTRİK FATURASI NEDEN YÜKSEK GELİR? Mevsimsel olarak örneğin ısınma ve soğutma için elektrikli cihazlar kullandığınızda faturanızda dönemlik yükselmeler meydana gelebilir. Örneğin yaz aylarında klima kullanıyorsanız elektrik tüketiminiz artacaktır.

Bu ay elektrik faturası gelmedi ne yapmalıyım?

Bu durumda size en yakın hizmet noktamıza başvurarak veya 444 4 372 numaralı Enerjisa Çağrı Merkezimizi arayarak Dağıtım Şirketinize iletilmek üzere sayaç okuma talebinde bulunabilir; sayacınızdaki son tüketim değerlerini bildirerek, faturanızın oluşturulması için talepte bulunabilirsiniz.

Son gelen elektrik faturası nasıl öğrenebilirim?

444 4 372 numaralı Çağrı Merkezimizi arayabilir, daha önceki faturanızın üzerinde bulunan 10 haneli Sözleşme Hesap No ile borç sorgulamanızı yapabilirsiniz.

Elektrik faturasına itiraz nereden yapılır?

Ne kadar elektrik tükettiğini nasıl öğrenirim?

Elektrik Tüketimi Hesaplama Formülü

 • Cihaz Gücü: 277 W yani 277W/1000= 0,277 kWh.
 • Adet: 1.
 • Günlük Çalışma Saati: 3.
 • Aylık Çalışma Saati: 3 x 30 = 90 (Bir ayın 30 gün olduğu varsayımı ile)
 • Günlük Enerji Tüketimi: 0,277 kW x 3 Saat = 0,831 kWh.
 • Aylık Enerji Tüketimi: 0,831 kWh x 30 = 24,93 kWh.

Faturam neden yüksek geliyor?

Hattınıza tanımla tarife, paket ve kampanyaların ücretleri, kullandığınız özel servisler, paket aşımı gibi bir çok etken faturanızın beklediğinizden fazla gelmesine sebep olabilir.

Telefon faturam yüksek geldi nereye şikayet edebilirim?

BTK Tüketici Sitesi. BTK Bilgi ve İhbar Merkezi’ne 120 Numaralı Telefon Kanalıyla Ulaşılabilmektedir.

Elektrik faturası ne zaman gelir?

EPDK, elektrik sayaçlarının 25 ila 35 günü kapsayacak süreçte okunmasını kararlaştırdı. Elektrik sayaçlarının 25 ila 35 günü kapsayacak süreçte periyodik olarak okunarak, daha kısa veya uzun sürede fatura kesilmesinden kaynaklanan tüketici mağduriyetinin önüne geçilmesi kararlaştırıldı.

Elektrik faturası çok yüksek geldi ne yapmalıyım?

Faturanızın yüksek gelmesinin sebebinin teknik arıza ya da sayacınızın yanlış okunması olduğuna inanıyorsanız, elektrik şirketinize başvuruda bulunmalısınız. İtiraz edeceğinizin faturanın aslı ve kimlik fotokopiniz ile şirketinizin müşteri merkezlerinden birine başvuruda bulunabilirsiniz.

Elektrik faturası neden yüksek gelir?

ELEKTRİK FATURASI NEDEN YÜKSEK GELİR? Mevsimsel olarak örneğin ısınma ve soğutma için elektrikli cihazlar kullandığınızda faturanızda dönemlik yükselmeler meydana gelebilir. Örneğin yaz aylarında klima kullanıyorsanız elektrik tüketiminiz artacaktır.

Hiç elektrik kullanmadan fatura gelir mi?

elektrik tüketmezseniz dağıtım bedeli ödemezsiniz. dağıtım bedeli üzerinden btv, trt payı ve enerji fonu için ödeme yapmazsınız. bu kalemler aktif enerji bedeli üzerinden hesaplanır. yukarıda bahsettiğim bütün bedelleri toplayıp kdv matrahını bulursunuz. kdv eklersiniz. fatura bedeli ortaya çıkar.

Elektrik faturam fazla geldi nereye şikayet edebilirim?

Faturanın normalden yüksek geldiğini düşünülüyorsa: Hizmet alınan elektrik dağıtım şirketine itiraz dilekçesi yazılır. Dilekçeyi hizmet birimleri ya da işletme müdürlüklerine doğrudan ulaştırabilir, posta ya da e-posta yoluyla itirazınızı bildirebilir veya müşteri hizmetleri üzerinden kayıt oluşturulabilir.

Elektrik faturasını nereye şikayet edebilirim?

Tüketici hizmetleri merkezinin telefon, internet, faks ve e-posta bilgilerini herhangi bir elektrik faturanızın üzerinde bulabilirsiniz. Ancak Türkiye çapında tüm illerde elektrik ihbar ve şikayet hattı numarası 186’dır ve bulunduğunuz bölgede bu numarayı arayarak müracaatınızı yapabilirsiniz.

Elektrik faturasını düşürmek için ne yapılır?

* Kullandığınız sıradan ampulleri, kompakt floresanlar (tasarruflu ampul) ile değiştirin. * Ders çalışırken veya kitap okurken tüm ışıkları açmak yerine küçük bir lamba kullanın. * Buz dolaplarında aşırı buzlanma enerji kaybına yol açar, buz dolaplarını buzlanmaya karşı düzenli olarak temizlemeliyiz.

Yüksek gelen elektrik faturası nereye şikayet edilir?

Elektrik faturası gelmiyor ne yapmalıyım?

Bu durumda size en yakın hizmet noktamıza başvurarak veya 444 4 372 numaralı Enerjisa Çağrı Merkezimizi arayarak sayaç okuma talebinde bulunabilir; sayacınızdaki son tüketim değerlerini bildirerek, faturanızın oluşturulması için talepte bulunabilirsiniz.

1 kW kaç TL 2020 vergiler dahil?

Mesken ulusal tarife elektrik fiyatları Aralık 2017’den günümüze yüzde 74 oranında arttı. 2017’nin Aralık ayında dağıtım ve vergiler dahil mesken elektrik fiyatı kilovatsaat (kWh) başına 0.4075 TL iken, Temmuz 2020’de bu rakam 0.7102 TL’ye çıktı.

Faturaya itiraz etme nasıl olur?

Temel ve diğer fatura senaryolarında düzenlenen faturalara, faturanın alıcıya iletildiği tarihten itibaren 8 günlük süre içinde sadece harici yöntemlerle (TTK 18/3 te belirtilen noter aracılığıyla, taahhütlü mektupla, telgrafla veya güvenli elektronik imza kullanılarak kayıtlı elektronik posta sistemi ile) itiraz …