E devlet meslek kodu ne işe yarar?

Bu uygulama kanunlara girdiğinden beri her işveren, işçisini işe alırken gerekli bilgilere meslek kodunu da ekleyerek SGK’ya bildirmekle yükümlü hale gelmiştir. İşçi alımlarında meslek kodu uygulamasının zorunlu tutulmasının asıl amacı, kayıt dışı olarak personel bulundurmanın önüne geçmektir.

7411.04 meslek kodu ne?

ISCO-08 Mesleklerin Uluslararası Standart Sınıflandırması göre; Elektrikçi (Genel) Meslek Kodu “7411.04” olarak belirlenmiştir.

5131.02 meslek kodu ne?

Ülkemizde standart bir veri tabanı oluşturma ve SGK prim kayıplarının önüne geçilmesi gibi nedenlerle meslek kodu belirtme zorunluluğunu bulunmaktadır. ISCO-08 Mesleklerin Uluslararası Standart Sınıflandırması göre; Garson (Servis Elemanı) Meslek Kodu “5131.02” olarak belirlenmiştir.

E devlette meslek yazar mı?

Tüm kamu kurum ve kuruluşlarına e-devlet üzerinden artık kolayca erişmek mümkün. Adli sicil kaydından, askerlik durum belgesine ve hatta ÖSYM işlemlerine kadar her şey elektronik ortama taşınmış durumda.

Meslek kodu primi etkiler mi?

Şu an yürürlükte olan mevzuata göre, sigortalı işe giriş bildirgesi, sigortalı işten ayrılış bildirgesi, aylık prim ve hizmet belgesi düzenlenirken çalışanın meslek kodunun girilmemesi, yanlış, eksik, hatalı meslek kodu girilmesi hallerinde işverene idari para cezası uygulanmamaktadır.

Meslek kodları nelerdir?

SGK / İŞKUR Meslek Kodları

ISCO-08 KODU MESLEK ADI
0110.37 Asteğmen(Deniz Kuvvetleri)
0110.38 Orgeneral (Jandarma)
0110.39 Korgeneral (Jandarma)
0110.40 Tümgeneral (Jandarma)

4311.06 meslek kodu ne demek?

Ülkemizde standart bir veri tabanı oluşturma ve SGK prim kayıplarının önüne geçilmesi gibi nedenlerle meslek kodu belirtme zorunluluğunu bulunmaktadır. ISCO-08 Mesleklerin Uluslararası Standart Sınıflandırması göre; Ön Muhasebeci Meslek Kodu “4311.06” olarak belirlenmiştir.