Bir sigortalının eşi hangi şart ile bakmakla yükümlü olunan kişi olur?

Eşin bakmakla yükümlü olunan kişi vasfının devam etmesi için en önemli şart evlilik birliğinin devam etmesidir. Ancak bu durumda da çalışan sigortalıya eşinin ölümü ile ölüm aylığı bağlanması halinde, kişinin kendi çalışmalarından dolayı genel sağlık sigortalısı olması gerekmektedir.

Eşin bakmakla yükümlü olunan kişi vasfının devam etmesi için en önemli şart evlilik birliğinin devam etmesidir. Bu nedenle eşin sigortalıdan boşanması halinde, boşanmanın nüfus kayıtlarına geçtiği tarih itibariyle; bakmakla yükümlü olunan kişi vasfı ortadan kalkacaktır.

Eşimin sigorta girişini nasıl öğrenebilirim?

Şifresiz müstehaklık belgesi alabileceğiniz internet adresi ; https://esgm.sgk.gov.tr ‘dir. Uyruğunuz, T.C kimlik numaranız ve nüfus bilgilerinizi girdikten sonra siteye giriş yapmış oluyorsunuz, daha sonra buradan müstehaklık sorgulamasını yapabilirsiniz.

Kanun gereği bakmakla yükümlü olunan kişiler kimlerdir?

Herhangi bir yerde çalışmayan yani herhangi bir sosyal güvencesi olmayan eşler bakmakla yükümlü olunan kişiler arasındadır. SGK tarafından tespit edilmiş, engelli olan çocuklar yaş sınırı olmadan bakmakla yükümlü olunan kişiler arasındadır. Kişinin anne ve babası bakmakla yükümlü olunan kişiler arasındadır.

Genel sağlık sigortası kapsamına alınan kişiler kimlerdir?

Sigortalı çalışan, kendi nam ve hesabına çalışan, devlet memuru olan, isteğe bağlı sigortalı olan, kurumdan aylık ve gelir alan, 65 yaş aylığı alan, şeref aylığı alan, stajyer avukatlar, işsizlik ve kısa çalışma ödeneği alan herkes genel sağlık sigortası kapsamında sayılıyor.

Eşim çalışmıyor benim sigortamdan nasıl yararlanabilir?

Eşinin üstünden sağlık yardımı alabilmesi için genel sağlık sigortasına prim ödemesi de gerekmemektedir. Genel Sağlık Sigortası için gelir testine girmeden sigortalı eş üzerinden erkek, devlet destekli sağlık yardımcı alabilir. Eş, Bağkurlu olsa bile devlet destekli sağlık hizmeti alınabilir.

Resmi nikah E devlete ne zaman düşer?

Bu süre maksimum 10 iş günüdür. Yani nikahın kıyıldığı makam isterse aynı gün (1. gününde), isterse de 10. gününde nikahınızı Nüfus Müdürlüğüne bildirmekle mükelleftir.

Kanunen bakmakla yükümlü olunan kişiler kimlerdir?

Bir sigortalının eşi hangi şart ile bakmakla yükümlü olunan kişi olur?

Eşin bakmakla yükümlü olunan kişi vasfının devam etmesi için en önemli şart evlilik birliğinin devam etmesidir. Ancak bu durumda da çalışan sigortalıya eşinin ölümü ile ölüm aylığı bağlanması halinde, kişinin kendi çalışmalarından dolayı genel sağlık sigortalısı olması gerekmektedir.

Bakmakla yükümlü olunan kişiler belgesi nasıl alınır?

Bakmakla yükümlü olunan kişiler belgesi, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilmektedir. Bu belgenin alınabilmesi için SGK il ya da ilçe müdürlüklerine gidilmesi gerekmektedir. Başvuru için ‘Sağlık Yardımı Talep ve Taahhüt Formu’ doldurulması gerekmektedir.

Anne baba sigortalı çocuğundan sağlıktan yararlanabilir mi?

Anne ya da babanızın herhangi bir sağlık güvencesi yoksa ve sizin var ise anne/babanız sizin sigortanızdan yararlanabilir. Sigortalıların ya da emeklilerin bakmakla yükümlü olduğu diğer bir ifade ile sağlık güvencesinden yararlanabileceği kişiler eşi, çocukları, anne ve ba…

Evli sonrası eşinin sigortasından yararlanabilir mi?

Bu durum çalışan eşlerde de böyledir. Bir bayan eğer çalışmıyorsa önce babasının sosyal güvencesinden faydalanabilir. Evlendiğinde ise eşinin sosyal güvencesinden faydalanmaya başlar. Bu durumu babadan eşe taşımak için SGK tarafından aktivasyon işleminin gerçekleştirilmesi gerekir.

Genel sağlık sigortası nasıl yapılır?

GSS başvuru işlemleri, Sosyal Güvenlik Kurumundan fiziki şekilde yapılmalı ya da online sistemler üzerinden gerçekleştirilmelidir. Genel Sağlık Sigortası başvuruları, online ortamda e-devlet üzerinden ve Sosyal Güvenlik Kurumu resmi internet sitesinden gerçekleştirilmektedir.

Genel sağlık sigortasından yararlanmak için ne yapmalı?

Evdeki kişi başına gelir brüt asgari ücretin üçte birinden az olanlar (2029 TL/3 = 676 TL) Genel Sağlık Sigortası primi ödemeyerek sağlık hizmeti alabiliyor. Kişi başı gelir 676 lira ile 2029 lira arasında olanlar ise asgari ücretin 3’te 1’inin yüzde 12’si oranında yani 81 lira ödeyerek sağlıktan yararlanabiliyor.