Aracın kaç kez el değiştirdiği nasıl öğrenilir?

İkinci el araç satın almayı niyet eden vatandaşların satın alacakları aracın kendilerinden önce kaç kez el değiştirdiğini SMS ile öğrenmeleri mümkün. Bunun için Detay boşluk plakayı yazıp 5664’e mesaj atmanız yeterli.

Aracımı ne zaman sattığımı nasıl öğrenebilirim?

Satışı gerçekleşmiş bir aracın yerinin tespit edilmesi, satış üzerinden ne kadar vakit geçmiş olduğu fark etmeksizin, söz konusu taşıtın plakasını E-Devlet Kapısı üzerinden sorgulatarak gerçekleştirilir.

Üzerime kayıtlı eski araçları nasıl öğrenebilirim?

E-devlet sistemi üzerinde ”Adıma Tescilli Araç Sorgulama” işlemi yaparak ulaşabilirsiniz. Bu işlem ile kişiler adına kayıtlı olan araç bilgilerine bu sistem üzerinden erişerek araçlarının yasal durumunu takip edebilir ve güncel bilgilere ulaşabilirler.

Plakanın kime ait olduğu nasıl öğrenilir?

SMS ile plaka bilgilerine ulaşabilirsiniz. Bunun için DETAY boşluk plaka numarasını yazıp 5664’e kısa mesaj göndermeniz yeterlidir.

Plakadan araç kimin sorgulama?

Ücretli bir sorgulama türü olan SMS ile araç sorgulama işlemi için aracın plakasını bitişik bir şekilde yazıp (34XYZ34 gibi) 5664’e yollayabilirsiniz.

E devletten araç sorgulama çıktısı nasıl alınır?

Araç tescil belgesini alımı için e-devlet üzerinden sorgulama yapılabilir. Bunun için gerekli olanlar kimlik kartı ve e-devlet şifresidir. Sisteme giriş yapıldıktan hemen sonrasında arama kısmında araç tescil belgesi yazmanız yeterlidir. Çıkan sayfada ‘Adıma Tescilli Araç Sorgulama’ kısmından belgeye ulaşılabilir.

Ruhsatta araç tipi ne demek?

Araç Tipi (D2): Bu bölüm tamamen üretici ile alakalı olup, devletin belirlediği bir ifade değildir. Resimde örnek verdiğimiz araç ise bir VW Polo. Dikkat edilecek olursa Araç Tipi karşılığı, şaşe numarasının ortasında yer alan 2 harf yani AW ile doldurulmuş (kırmızı işaretli).

Ruhsatta araç sınıfı M1 ne demek?

Araç sınıfları, aşağıdaki uluslararası sınıflandırmaya göre tanımlanır: M1 Sınıfı: Sürücü dışında en fazla sekiz kişilik oturma yeri olan, yolcu taşımaya yönelik motorlu araçlar. M2 Sınıfı: Sürücü dışında sekizden fazla oturma yeri olan, yolcu taşımaya yönelik ve azami kütlesi 5 ton’u aşmayan, motorlu araçlar.

Üzerime kayıtlı arabaları nasıl öğrenebilirim?

Adıma Kayıtlı Araçları Nereden Öğrenebilirim? Adınıza kayıtlı tüm araçların listesine ve bu araçlara ait sigorta, ceza, borç, muayene gibi tüm bilgilere e-Devlet araçlarım sayfası üzerinden ulaşabilirsiniz.

Plakanın kime ait olduğunu nasıl öğreniriz?