Araç sigortası bittikten sonra kaç gün geçerli?

Buradaki önemli husus şu: Aracın noter satışı tamamlandıktan sonra, satan kişi sigortayı iptal ettirse dahi, aracın mevcut trafik sigortası poliçesi 15 gün boyunca kullanılabilir. 15 günlük süre 2. el araç sahibine yeni bir trafik sigortası poliçesi satın alması için verilmektedir.

Trafik sigortası zamanında yapılmazsa ne olur?

Türkiye genelinde güvence sağlayan ve zorunlu olan trafik sigortası yaptırılmazsa, araç sahibi para ya da trafikten men cezası ile cezalandırılır. Bunun yanında trafik sigortası olmayan ya da zamanında yenilenmeyen araç sahibi, trafikte yakalanırsa doğrudan trafikten men edilir.

Araç Sigortam Kaç para?

Trafik Sigortası Fiyatları – 31 Ekim 2021

Sigorta Şirketleri İstanbul Diğer İller
Groupama Sigorta 867 TL 791 TL
Mapfre Sigorta 869 TL 876 TL
Koru Sigorta 929 TL 828 TL
Ray Sigorta 939 TL 930 TL

Günü gelmeden trafik sigortası yapılır mı?

Sigortamı gününden önce yenilersem mevcut poliçem biter mi? Araç sahipleri sigorta süresi bitmeden poliçelerini yenileyebilir. Ancak, bu durumda süresi bitene kadar mevcut trafik sigortası devam eder. Poliçenin süresi dolduğunda yenilenen sigorta devreye girer.

Zorunlu trafik sigortası geç yapılırsa ne olur?

Poliçe yaptırmanız gereken günün ertesi günü trafik sigortası yeniletmeniz durumunda %5 oranında ceza ödemeniz gerekecektir. Geciktirdiğiniz her 30 gün için ise ödeyeceğiniz tutar %5 oranında artar. Ödenecek olan trafik sigortası cezası gecikme zammı %50 oranı ile sınırlandırılmıştır.

Zorunlu trafik sigortası olmayan araçlar trafikten çekilir mi?

Bir yıl sonra sigorta yenilenmelidir. Trafik sigortası olmayan araç ile trafiğe çıkılamaz. Trafik sigortası olmadığı tespit edildiği taktirde araç çekilerek trafikten men edilir.

Zorunlu trafik sigortası gecikirse ne olur?

Zorunlu trafik sigortası poliçesi, yaptırılmazsa ya da yenileme süresi dolduğu halde yenilenmezse uygulanan ceza sistemi, gecikme cezası adı altında uygulanır. Bu ceza, farklı yaptırım uygulamaları ile işleme alınabilmekte olup genel olarak; sigortalı araç sahibi ya para cezasına çarptırılır ya da trafikten men edilir.

Trafik sigortası yoksa cezası nedir?

Trafik sigortası cezası 2021 yılında 144 TL olarak uygulanır. Bir diğer ifadeyle trafik sigortası yaptırmadığı için 144 TL’lik ceza alan araç sahipleri, cezalarını üç ay boyunca ödememeleri durumunda 166 TL ödemek zorunda kalır.