Araba vergisi ne zaman düşer?

MTV’nin ilk taksiti Ocak ayında ödenirken ikinci taksiti ise Temmuz ayında ödenir. İlk 6 ayda sicil kayıtı silinen araç için ikinci 6 ayın vergisinin de ödenmesi gerekir. İkinci 6 ayda kayıtı silinen araç için ise bir sonraki seneye kadar motorlu taşıtlar vergisi ödenmesi gerekmez.

213 sayılı vergi Usul Kanunu 134 ve 148 maddesi nedir?

Bilgi istenmek üzere ilgililer vergi dairesine zorla getirilemez. Memleket dışı imtiyazlarından faydalanan yabancı Devlet memurları bilgi verme mecburiyetine tabi olamazlar.” Maliye Bakanlığı’nın veya vergi incelemesi yapmaya yetkili olanların isteyecekleri bilgileri vermeye mecburdurlar.

Motorlu araçlar vergisi ne kadar?

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) gelecek yıl 1300 cc ve aşağısı 1-3 yaş otomobillerde 31 Aralık 2018 dahil sonrası tescil edilenler için taşıt değeri 56 bin 500’ü aşmayanlar için bin 51, taşıt değeri 99 bini aşmayanlar için bin 155, taşıt değeri 99 bin lirayı aşanlar için bin 261 lira olacak.

Taşıt vergisi neye göre hesaplanır?

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV), motorlu kara taşıtlarının doğaya salmış olduğu emisyon oranına, aracın yaşı ve koltuk sayısına göre Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafında her yıl (bankalar kurulu kararı olmaması durumunda) yeniden değerleme oranına göre tutarları belirlenen bir taşıt vergisidir.

Takipli MTV borcu ne demek?

Eğer MTV borcunuz varsa ve ödemezseniz bu işlem takibe girerek takipli vergi borcu olur. Yani borcunuz artık Vergi Dairesi tarafından takibe alınır. Borcunuz ödenip ödenmediği takip edilerek cezai işlemler uygulanır.

213 sayılı vergi Usul Kanunu 134 maddesi nedir?

Vergi incelemesi, 213 sayılı Vergi Usul Kanunu’nun (VUK) 134. maddesinde tanımlanmıştır. Buna göre; vergi incelemesinden maksat, “ödenmesi gereken verginin doğruluğunu araştırmak, tespit etmek ve sağlamaktır”. Karşıt inceleme, Katma Değer Vergisi (KDV) iadesi işlemleri ve tam tasdik raporları kapsamında yapılmaktadır.

Gayrimenkuller vergi Usul Kanunu’na göre aşağıdaki hangi değerleme ölçüsü?

3.8- Vergi Değeri Vergi değeri, bina ve arazinin Emlak Vergisi Kanunu’nun 29. maddesine göre tespit edilen değeridir (VUK md. 289). İşletmeye dâhil iktisadi kıymetlerin değerle mesinde maliyet bedeli bilinmeyen bina ve arazi vergi değeri ile değerlenir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Atm’den ödenir mi?

Motorlu taşıtlar verginizi; Yapı Kredi İnternet ve Mobil Şube’den, Yapı Kredi ATM’lerinden ya da Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi gib.gov.tr’den Yapı Kredi kredi kartınız ile kolayca ödeyebilirsiniz.