Ambar nedir Anbar?

Yiyecek ve bazı eşyanın saklandığı yer. Geminin yük koymaya ayrılmış yeri. Eşya taşıma işleri yapan kurum veya ortaklık.

Bir ambar ne demek?

Enbar dolu anlamına gelirken ambar sözcüğü, tarım ürünlerinin ya da değerli eşyaların muhafaza edildiği yer demektir. Bir şeyin çok fazla üretildiği yerler için de bu kelime kullanılır. Örneğin İç Anadolu Bölgesi için ”tahıl ambarı” denir.

Ambar kelimesi nasıl yazılır TDK?

işte sorunun cevabı aşağıdadır. Bu kelime genellikle Anbar şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Ambar şeklinde olmalıdır.

Mahzen nedir ne demek?

Eskiden kıymetli ve değerli eşyaların saklandığı bodrum deposu. “Mahsen”kelimesinin doğru yazılışı “Mahzen”dir.

Ambar faresi ne demek?

Ambar/Anbar İyesi Azerbaycan kültüründe evin kilerinde ya da tahıl deposunda yaşadığına inanılan bir varlıktır. Kilerdeki tahılları, buğdayları yer. Zaman zaman kedi kılığına girerek, buraya dadanan fareleri kovalar.

Ambar kelimesi nereden gelir?

Farsça anbār أنبار “depo, mağaza” sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) aynı anlama gelen hanbārak sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Sanskritçe sambhāra “bir araya getirme, birikim, erzak, kumanya ” sözcüğü ile eş kökenlidir.

Ambar Nedir 1 sınıf?

Hukukta ambar ne demek? 1-)Bir Malin Saklandiği Yer, Ticari Mallarin Depolandiği Ardiye.

Ambar hangi dilde?

Ambar, Farsça dilinden Türkçe’mize geçmiştir. – Asker ambarlarında buğday var. – Hakaretlerle bağırarak haşlıyor ve onlara ambarda ve güvertedeki yerlerini gösteriyordu. – Buğday ambarımız Konya.

Gün batımı bitişik mi ayrı mı?

TDK’ya göre birçok kelimesinin bitişik mi yoksa ayrı yazıldığı araştırılması sürüyor. İşte ‘Gün batımı’ kelimesinin doğru ve yanlış yazılımı… ‘Gün batımı’ kelimesinin doğru kullanımı ‘yeşil’ renkte olduğu gibi ayrı yazılmalıdır. Bitişik ise yanlış olarak kullanılmış olur.

Mahzen ne demek osmanlica?

mahzen / مَخْزَنْ Hazine ve define gibi şeyleri koyacak yer. Erzak yeri. Bodrum. Yeraltı.

Mahsen evrak nedir?

Mahzen-i evrak: Devlete âit, muâmelesi bitmiş resmî evrâkın saklandığı yer.

Ahırlar ne demek?

1. Büyükbaş hayvanları barındırmaya yarayan üstü kapalı yer, hayvan damı, tavla: Ahırında muhârebe atlarını ağlayarak kendi eliyle öldürmüş (Ömer Seyfeddin). 2. teşmil. Pis, kirli, dağınık yer: “Ev değil ahır.” “Bu ahırda nasıl oturuyorlar!”