Almanya vatandaşlık kaç yılda alınır?

Almanya’da sahip olduğunuz ikametin en az 8 yıl ve kesintisiz olması gerekmektedir. Eğer Almanya’ya siyasi sebepler ile iltica başvurusunda bulunduysanız mevcut ikametinizin en az 6 yıl olması gerekmektedir. 60 yaşından büyükseniz en az 12 yıldır Almanya’da yasal olarak ikamet etmeniz gerekmektedir.

Almanya vatandaşı olmak istiyorum ne yapmalıyım?

– Almanya’da en az 8 yıl yasal olarak oturmuş olmak. (Müsamaha (Duldung) statüsünde geçirilmiş süre yasal oturum sayılmamaktadır), – Vatandaşlık için başvuru yapıldığı anda “oturma izni”ne (süresiz veya sınırlı) veya “yerleşim izni”ne sahip olmak, – Yeterli derecede Almanca bilmek.

Kimler çifte vatandaşlık alabilir?

Ancak annenin, babanın, dedenin, anneannenin ya da babaannenin ‘Yunan kimliği’ olan kişilere vatandaşlık yolu açılabiliyor. Çifte vatandaşlık almak isteyen kişiler bizzat kendileri ya da bu işi yapan hukuk büroları aracılığıyla ülkelerin Adalet, Dışişleri ya da İçişleri Bakanlıkları veya konsolosluklara başvuracak.

Almanya çifte vatandaşlık başvurusu nasıl yapılır?

Almanya çifte vatandaşlık başvurusunda bulunmak için öncelikle ikamet edilen yerdeki vatandaşlık dairesine dilekçe ile müracaat edilmelidir. Ülke vatandaşlığına sahip olmak isteyen ailelerdeki her kişi için bireysel olarak dilekçe yazılarak teslim edilmelidir.

Alman vatandaşı olmak icin kaç yıl evli kalmak gerekli?

Almanya evlilik Birliği sebebiyle Süresiz Oturma izni (Niederlassungserlaubnis) için başvuru sahibinin Federal Almanya’da 5 yıldan beri resmen oturuyor olması (Eş Alman ise, ya da serbest çalışıyorsa, mavi kartla Almanya’ya gelmişse 3 yıl), eşlerden en az birinin Almanya’da 60 ay sigortalı olarak bir işte çalışmış …

Nasıl Almanyada yaşayabilirim?

Yerleşim iznine sahip olmak için aşağıdaki kriterler gerekmektedir.

  1. Almanya’da en az 5 yıllık oturum izninizin.
  2. Yerleşim izni başvurusunda bulunan kişinin kendisinin ve ailesinin maddi geçimini sağlayabilecek durumda olması.
  3. Almancaya yeterince hakim olması
  4. Sabıka kaydının olmaması

Alman vatandasi olarak türkiyede ne kadar kalabilirim?

Vizenin veya vize muafiyetinin imkan verdiği kalış süresi, her 6 ayda günde 90 günü geçemez. Türkiye’de son 180 gün içerisinde toplam kalış süresinin 90 günü geçmemesi kaidesi Türkiye’ye seyahat edecek tüm yabancı ülke vatandaşları için geçerlidir. Söz konusu kural ALMANYA vatandaşları için de geçerlidir.