Aldığımız üründe sorun çıkarsa hangi kuruluşa başvurabiliriz?

Hakkınızı nerelerde arayabilirsiniz? Alınan mal veya hizmet bozuk, eksik veya kusurlu ise hakkınızı önce satıcı veya üretici firmayla görüşerek arayın. Sonuç değişmiyorsa tüketici derneklerinden yardım alabilirsiniz.

Cayma hakkı nasıl kullanılır?

(1) Tüketici, sözleşmenin kurulduğu tarihten itibaren on dört gün içinde, herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin sözleşmeden cayma hakkına sahiptir. (2) Cayma hakkının kullanıldığına dair bildirimin bu süre içinde satıcıya noterlikler aracılığıyla yöneltilmesi yeterlidir.

Internetten aldığım ürün bozuldu ne yapmalıyım?

İnternetten yapılan alışveriş sonucu gelen ürünün arızalı, bozuk veya istediğiniz gibi olmadığını düşünüyorsanız belirli şartların varlığı (süre vb) halinde Tüketici Kanunu uyarınca aldığınız ürünü iade edebilir ve paranızı alabilirsiniz.

Cayma hakkı nasıl bildirilir?

Cayma Bildirimi Nasıl Yapılacaktır? 6502 sayılı Kanun hükümleri gereğince, “Cayma hakkının kullanıldığına dair bildirimin 14 veya 7 gün içerisinde satıcı veya sağlayıcıya yöneltilmiş olması yeterlidir.” Ayrıca, satıcılar cayma hakkı konusunda tüketicinin bilgilendirildiğini ispat etmekle yükümlüdür.

Tüketicinin cayma hakkı nedir?

Tüketiciler, uzaktan yapılan alışverişlerde (İnternet, telefon yoluyla gibi) 14 gün, kapıdan satışlarda yine 14 gün ve taksitli alışverişlerde ise 7 gün içerisinde, hiçbir gerekçe ileri sürmeksizin ve cezai şart ödemeksizin cayma hakkına sahiptir.

Satıcının ayıplı mala ilişkin seçimlik haklarınızı kullandırmaması durumunda satın alınan ürünün değerine göre tüketici hakem heyetlerine veya tüketici mahkemelerine başvurarak haklarınızı kullanmanız mümkündür.

Satın aldığımız bir ürün veya hizmet hakkında yasal haklarımız nelerdir?

İşte madde madde tüketici hakları… TÜRKİYE’DE TÜKETİCİ HAKLARI NELERDİR? Alınan herhangi bir mal hatalı çıktığı zaman, ilk 15 gün içinde, değiştirilmesi, paranın geri verilmesi, ücretsiz tamir edilmesi, ayıbın neden olduğu değer kaybının malın bedelinden indirilmesi talep edilebilir.

Tüketici hakları ile ilgili hangi kurumlara başvurabiliriz?

8 Temel Tüketici Hakkı

  1. Temel İhtiyaçların Karşılanması Hakkı
  2. Güvenlik ve Güven Duyma Hakkı
  3. Bilgi Edinme Hakkı
  4. Seçme Hakkı
  5. Temsil Edilme (Sesini Duyurma) Hakkı
  6. Tazmin Edilme Hakkı
  7. Eğitilme Hakkı
  8. Sağlıklı Bir Çevreye Sahip Olma Hakkı

Tüketici hakları için nerelere başvurabiliriz?

Başvurular, tüketicinin yerleşim yerinin bulunduğu veya tüketici işleminin yapıldığı yerdeki tüketici hakem heyetine yapılabilir.

Müşterilerin hakları nelerdir?

Satın aldığınız bir ürün ile ilgili sorun yaşarsanız ne yaparsınız?

Arızalı, bozuk, yırtık, kullanım tarihi geçmiş, defolu, özürlü mal ve hizmetlere (ayıplı mal ve hizmetler) karşı tüketici haklarını aramalı. Tüketici; arızalı veya bozuk malı iade edip parayı alabileceği gibi, bozuk ürünü verip yenisi ile değiştirebilir.

Ayıpsız misli ile değişimi ne demek?

Tüketici, satışa konu malın ayıplı çıkması durumunda kanundan doğan seçimlik haklarını kullanabilir. Bu seçimlik haklardan bir tanesi de “satılanın ayıpsız bir misli ile değiştirilmesini isteme”dir.

Aracın misli ile değiştirilmesi ne demek?

4077 sayılı yasanın 4. maddesi gereğince ayıplı bir malın teslimi halinde tüketici bedel iadesi de içeren sözleşmeden dönme, malın ayıpsız misliyle değiştirilmesi veya ayıp oranında bedel indirimi ya da ücretsiz onarım isteme hakkına sahiptir.

İkinci el eşya iade edilir mi?

Tüketici Başvuru Merkezi Başkanı Aydın Ağaoğlu “İkinci el alışverişlerde vatandaş Tüketici Kanunu korumasında olmuyor. Örneğin ürünü beğenmezse 14 günlük cayma hakkı diye bir şey yok” dedi. Nakit ödeme yerine havale veya farklı ödeme yolları konusunda ısrar edenlere dikkat edin.

Aldığımız üründe sorun çıkarsa hangi kuruluşa başvurabiliriz?

Hakkınızı nerelerde arayabilirsiniz? Alınan mal veya hizmet bozuk, eksik veya kusurlu ise hakkınızı önce satıcı veya üretici firmayla görüşerek arayın. Sonuç değişmiyorsa tüketici derneklerinden yardım alabilirsiniz.

Ikinci el eşya iade edilir mı?

6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun gereğince, alıcıların teslimat tarihinde itibaren 14 gün içinde cayma haklarını kullanarak herhangi bir sebep göstermeden ve “kargo ücreti ödemeden” ürünleri iade etme hakları vardır.

Kredi kartına para iade ne zaman hesaba geçer?

Fakat iade tutarı banka prosedürüne göre kredi kartına ortalama 7-12 iş günü içerisinde, debit karta ise yaklaşık 30 iş günü içerisinde yansıtılır. Taksitli ödemelerin iadesi banka tarafından karta taksit taksit yansıtılır.

Alınan mal geri iade edilir mi?

İade Süresi (Cayma Hakkı) Kaç Gündür? Alıcı; mal satışına ilişkin mesafeli sözleşmelerde, malı teslim aldığı tarihten itibaren on dört gün içerisinde hiçbir hukuki ve cezai sorumluluk üstlenmeksizin ve hiçbir gerekçe göstermeksizin malı reddederek sözleşmeden cayma hakkına sahiptir.

Mağazadan aldığım ürünü nasıl iade ederim?

Mağazadan alınan ürünün iadesi için tüketici ile mağaza arasında özel bir anlaşma bulunuyor olabilir. Aynı zamanda satıcı, ürün iade hakkı tanıdığını resmen bildirebilir. Bu durumda mağazadan alınan ürün iadesi tüketici hakları kapsamında mümkün olacaktır.

Tüketici Hakları telefon numarası nedir?

Bakanlığımız bünyesinde oluşturulan “Alo 175 Tüketici Danışma Hattı” tüketicilerimizin karşılaştıkları sorunlara ilişkin çözüm yollarının sunulduğu ve tüketici uyuşmazlıklarının çözülmesi amacıyla başvurmaları gereken ilgili makamlara yönlendirildiği “bir çağrı merkezi” olarak hizmet vermektedir.

Ayıplı araç iadesi kaç gün?

Tüketici alım satımlarında satılan maldaki ayıp açık ayıp niteliğinde ise, malın teslim tarihinden itibaren 30 gün içinde; gizli ayıp niteliğinde ise, 2 yıllık dava zamanaşımı süresi içinde ve ayıp ortaya çıktıktan sonra derhal, yani dürüstlük kuralına uygun olan en kısa sürede, ihbar edilmesi gerekir.

Kullanılmış telefon iade edilir mı?

kanun çok açık: 6502 sayılı tüketicinin korunması hakkında kanun’un 48. maddesinin 4. bendi: “tüketici, on dört gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin sözleşmeden cayma hakkına sahiptir…