Alan adı sorgulama kime ait?

Her domain (alan adı) tescili esnasında domainin sahibine ait, mali ve teknik sahip bilgilerini, domain firması yani registrar vasıtasıyla Registry firmasına iletilen ve muhteviyatında kişi veya şirket ismi, telefon, e-posta ve adres bilgilerini içeren veriler bütününe domain Whois bilgisi denir.

Whois sorgusu nedir?

Domain whois sorgulama, daha önce farklı kişiler tarafından kayıt edilmiş alan adının, kayıt tarihi, tescil firması, domain sahibinin adı soyadı ve DNS sunucu bilgilerinin öğrenildiği ücretsiz bir servistir.

Site ne zaman kuruldu?

Bilinen ilk web sitesi 1991 yılında Tim Berners-Lee tarafından kuruldu. İlk web sitesi ile birlikte internet dünyası yeni bir yeniliği daha bünyesine ekledi. HTML dili ile yayınlanan ilk web sitesi bugünkü web sitelerinin gelişmesi için gerekli altyapıyı oluşturdu. Dünden bugüne milyonlarca web sitesi kuruldu.

Web sitesi alan adı nedir?

Alan adı, bir Web sitesinin İnternet’teki adı ve adresidir. Bu adres olmadan bir İnternet kullanıcısı Web sitesine sadece IP adresiyle ulaşabilir. Örneğin şu anda gezmekte olduğunuz sitenin alan adı wikipedia.org tur.

DNS sorgulama nasıl yapılır?

DNS sorgulama nasıl çalışır?

 1. Bilgisayar sistemleri sadece ip adresinden anlar, yani google.com yazmanın onlar için hiçbir anlamı yoktur.
 2. Adres cubuğunda chrome://net-internals/#dns yazarsanız tarayıcının o anki dns önbelleğini görebilir ve buradan temizleyebilirsiniz.
 3. Host dosyaları
 4. www.google.com.tr.

Com tr alan adı nasıl alınır?

Com.tr Alan Adı Nasıl Alınır?

 1. Com.tr uzantılı alan adı için alan adı tahsis formu yani dilekçenin iletilmesi gerekmektedir.
 2. Güncel faaliyet belgesi,
 3. Ticari sicil belgesi.
 4. Sicil gazetesinde yayınlanmış olan ticari unvana yönelik belgeler,
 5. Oda sicil kayıt belgesi,
 6. Marka başvuru belgesi.
 7. Marka tescil belgesi.

Alan adı ne zaman boşa düşer?

Süresi dolan bir domain 60 günlük redemption periyot sürecine girer ve bu süreç içerisinde domain eski sahibi tarafından tekrar kayıt yapabilir. 60 günlük sürecin bitiminden sonra domain son olarak 15 günlük pending delete sürecine girer fakat bu süreç içerisinde domain eski sahibi tarafından işlem göremez ( süresi …

Whois ne demek turkce?

Whois (Alan Adı Sorgulama), domain’in (alan adının örn: domainadi.com ya da IP numaranın ait olduğu kişi ve/veya kuruluşun (firmanın) bilgilerini içerir. Domain’in kayıt ve süresinin bitiş tarihi, host edildiği firmanın name server bilgileri de yer alır.

Bir sitenin kuruluş tarihi nasıl öğrenilir?

whois bilgilerine bakmak için http://whois.com.tr/ ya da http://who.is/ adreslerini kullanabilirsiniz. bunların istisnası şu olabilir: misal site kurulduktan belli bir süre sonra başka bir alan adıyla yoluna devam eder. misal eksisozluk.com’da durum budur.

Dünyanın ilk internet sitesi nedir?

CERN laboratuvarlarında bilgisayar profesörü olarak çalışan Tim Berners-Lee, üniversitelerdeki bilim insanları ve enstitüler arasında bilgi paylaşımı amacıyla 1989 yılında World Wide Web(Dünya Çapında Ağ)’i icat etmiş, 1990 yılında ise http://info.cern.ch ‘yi kurmuştur.

Web sitesi alan adı nasıl alınır?

Domain Nasıl Alınır? Kolay Anlatım ve Güncel Fiyat Tablosu

 • Güvenilir bir domain yetkilisini seçin (Hostinger gibi).
 • Domain sorgulama aracı’nı açın.
 • Domain adınızı sorgulayarak aratın.
 • Kullanılabilir en iyi seçeneği seçin.
 • Domain satın alın ve domain kaydını bitirin.
 • Yeni domain adresinizi onaylayın.

Domain alan adı nedir?

Domain (alan adı); hatırlanması zor olan IP adresleri yerine kullanılması için internet otoriteleri tarafından geliştirilen bir isimlendirme yöntemidir. Siteniz için seçtiğiniz ismin; .com, . net gibi bir uzantıyla kullanılan haline alan adı ya da domain denmektedir.