Aile hekimliği HYP nedir?

Hastalık Yönetim Platformu (HYP) kronik hastalıkların yönetim sürecinde (tarama ve izlem süreçleri) ilgili hekimlere yardımcı olan Web tabanlı bir uygulamadır. HYP’nin temel kullanıcı gruplarından biri de aile hekimleridir.

Aile hekimleri ne kadar maaş alıyor?

Aile hekimleri ne kadar maaş alıyor 2021 yılında gibi sorular sağlık sektöründe en çok sorulan sorular arasında yer alır. Aile hekiminin 2021 yılı maaş zamları kapsamında alması öngörülen ücret minimum 5.500 TL, maksimum 7.000 TL olarak belirlenmiştir.

Aile hekimi sigortalı işçi çalıştırabilir mi?

Çalıştırdığı personel AİLE hekimleri, yanlarında ebe, hemşire gibi sağlık personeli ile temizlik vb. için de personel çalıştırabilirler. Bu durumda, aile hekimi işveren/işveren vekili, aile sağlığı merkezi adresi işyeri ve çalıştırılan personel de sigortalı sayılacaktır.

Aile hekimliği Nufuslar ne zaman düşecek?

2023 hedeflerine göre, aile hekimliği birimi başına düşen nüfus ise 3 bin 207’den 2 bin 700’e düşürülecek.

Hastalık Yönetimi Nedir?

Kronik bir hastalığı olan veya sürekli ilaç kullanması gereken hastalar için hazırlanmış ve hastaların hekimin önerdiği tedaviye uyumunu arttırmayı hedefleyen bilgilendirme ve destek programıdır.

Aile hekimliği uzmanlığı kaç yıl?

Ülkemizde 1985 yılından bu yana yapılmakta olan aile hekimliği uzmanlık eğitimi 3 yıl sürelidir. 2010 yılında yapılan yasal düzenleme ile zorunlu rotasyon süresi 18 aya indirilmiş ve aile hekimliği uygulama eğitimine yer açılmıştır.

Aile hekimi işveren midir?

Aile sağlığı merkezleri sağlık ocaklarının yerine 5258 sayılı Kanunla kurulmuştur. Sağlık Bakanlığı’na karşı davayı yöneltmesi sağlanarak yargılamaya devam edilmelidir.” denilerek aile hekimlerinin asıl işveren olmadıklarını, asıl işverenin Sağlık Bakanlığı olduğunu hükme bağlamıştır.

ATT ler aile hekimliğinde çalışabilir mi?

Bu yönetmeliğin 5. maddesi gereğince Acil Tıp Teknisyenlerine Aile Hekimliğinde aile sağlığı elamanı olarak çalışmasının yolu açılmıştır. Yeni alımlarda da Aile Sağlığı Elamanı bulunan yerlere ve açık bulunan birimlere açıktan atama şekliyle Acil Tıp Teknisyenleri de bu birimlere başvurabiliyor.