2 yaşındaki çocuk nasıl sakinleştirilir?

 1. ENERJİSİNİ BOŞALTIN.
 2. ÇOCUĞUNUZU ENGELLEMEYİN.
 3. ÖFKESİNİ İFADE ETMESİNE OLANAK TANIYIN.
 4. HUZURSUZLUKTAN KAÇININ.
 5. BİR ŞEYİ YAPMAYA ZORLAMAYIN.
 6. SINIRLARINIZI BELİRLEYİN.
 7. KONTROL SİZDE OLSUN.
 8. ‘HAYIR’ KELİMESİNİ KULLANMADA SEÇİCİ DAVRANIN.

2 yaş çocuğu kaça kadar sayabilir?

3 yaşına yaklaştığında çocuğunuz artık sayı sayma yeteneğini kazanmaya başlayacaktır. Genelde 2 yaşında çocuklar 2’ye, 3 yaşında ise 3’e kadar anlamını bilerek sayabilirler. Bazı çocuklar 10’a kadar sayabilmektedir ancak bu genelde anlamlarını bildiklerinden değil sayıları ezberledikleri içindir.

2 yaş bebeğe ne öğretebilirim?

Bazı sayıları bilir. 3’e kadar sayabilir. Bir iki renk tanır. Adını bilir….

 • Sözel yardımla ellerini yıkayabilir.
 • Ayakkabısını çıkarabilir.
 • Kendi yemeğini yiyebilir.
 • Bir kıyafetini giyebilir.
 • Dişlerini fırçalayabilir.

Sinirli çocuk nasıl sakin olur?

Çocuğunuz sinirli olduğu zaman, nefesini kontrol etmek için dört saniye burundan nefes alıp, iki saniye tutmasını ve nefesi altı saniyede yavaşça ağzından dışarı vermesini isteyin. Çocuğunuzun bu nefes egzersizini birkaç defa yaparak sakinleşmesine yardımcı olun.

Bebekler renkler ve sayıları ne zaman öğrenir?

Çocuğunuzun farklı renkleri tanıma kabiliyeti, şekil, boyut ve doku arasındaki benzerlik ve farklılıkları fark etmeye başladığı 18 aydan itibaren gelişir. Temel renkleri öğrenmeden önce biraz süre gerekecek ancak çoğu çocuk en az 36 ay sonra renkleri isimlendirmeye başlayabilir.

Çocuklara ne zaman sayıları öğretmek gerekir?

0-3 yaş arası çocuklara renk, sayı, harf dahi öğretilmemeli, çünkü gelişme belli bir sırayı takip eder ve bu tip öğrenmeler üçüncü yaştan sonra başlatılmalı. 3 yaşa kadar kullanılması en faydalı öğrenme araçları, doğanın kendisi, annenin sevgi ile koruyuculuğu, sıcak ses tonu, dokunuşları, jest ve mimikleri.

2 yaşındaki çocuğun beslenmesi nasıl olmalı?

1-2 Yaş Çocuğun Beslenmesinde Nelere Dikkat Edilmelidir? Bu yaş grubundaki çocukların günlük dengeli olarak et, süt, tahıl, meyve, sebze, yağ ve şeker grubu gıdaları tüketmeleri gerekir. Bu dönemde günlük 350 mg kalsiyum ihtiyacı vardır 250-300 gr, süt-yoğurt ve bir kibrit kutusu beyaz peynir bu ihtiyacı karşılar.