100 tane koyun ne kadar kazandırır?

Bir koyundan günlük 500 mililitre süt alabiliyorsak 100 koyun 50 bin mililitre süt vermektedir. Sütün litresinin ortalama 3 TL olduğunu düşünürsek yıllık 100 koyundan 75 bin TL kazanç elde edebileceğiniz ortaya çıkmaktadır.

1 Koyuna kaç metrekare ahır lazım?

Aylarında koyunlara iyi kaliteli kuru ot, kuru yonca ve saman gibi kaba yemlerle iyi kaliteli kesif yem verilmelidir. 4-Kış Bakımı: Koyunlar kışın ağılda barındırılır. Ağıllar aydınlık ve havadar olmalıdır. Ağılda her koyun için ortalama 1,25 – 1,5 metre kare yer hesaplanmalıdır.

Kaç koyunla başlanmalı?

Bahsetmiş olduğunuz maliyet ve karlılığı hedeflememelisiniz. Kar başarının arkasından gelecektir. Direk onu beklerseniz başarı oranınızı düşürmüş olursunuz. Sonuç olarak size Akkaraman ırkını seçmenizi ve 40 adet koyunla başlamanızı, 40 koyun içinde 3 adet koç temin etmenizi tavsiye ederim.

1 dönümde kaç koyun beslenir?

1 dönümde en fazla 10 koyun yetiştirilir. hektarda (10.000 m²) en fazla 100 adet koyun otlatılabilir. otlaklar verimli olmalıdır. verim düşükse 1 dönüme düşecek koyun sayısı 7 olmalıdır. meralar gerçekten verimli olmalı ki, koyun bol verim getirsin.

Koyun Besleme karlı mı?

Koyun yetiştirmede gelir elde edilir mi? Tabii ki koyun yetiştiriciliği de kazançlı olabilir, ancak orta ila büyük ölçekte. Dünyanın dört bir yanındaki yüzbinlerce insan geçimini koyun yetiştiriciliğinden önemli bir miktarda kazanç elde ederek sağlıyor.

Koyun senede kaç kuzu verir?

Yılda iki defa doğum yapıyor, her doğumunda 2 veya 3 yavru alıyoruz. Bunun içinde 4 veya 5 yavru doğuran koyunlarımız da var ama ortalama olarak 100 koyundan yıl içinde sağlıklı 250 yavru alabiliyoruz.

Küçükbaş hayvan ahırı nasıl olmalı?

Temel derinliği 40-70 cm, temel genişliği ise 40-50 cm olmalıdır. Ağıl tabanı, beton veya sıkıştırılmış topraktan yapılabilir. Ağılın zemini; rutubetsiz, su birikmeyecek şekilde düzgün, temizlenmesi kolay olmalıdır. Ağıl tabanı, toprak yüzeyinden 20-25 cm yüksek olmalı ve yılda en az bir defa tamamen temizlenmelidir.

Koyun ahırı zemini nasıl olmalı?

Koyun ağıllarında taban toprak ya da ızgara olabilir. Ağıl tabanı için en ucuz olanı sıkıştırılmış toprak zemindir. Toprak tabanın idrar tutmaması ve çamurlaşmamasına dikkat etmek gerekir. Toprak zeminde kullanılan altlık miktarı önemlidir.

1 kişi kaç koyuna bakabilir?

> Geleneksel tip bir ağılda bir kişi yaklaşık 300 koyuna bakabilir. Kuzulama döneminde ise bir yardımcı elemana ihtiyaç vardır.

Bir koyun senede kaç kuzu verir?

100 koyun için kaç dönüm mera lazım?

Benim tecrübelerime göre 100 anaç koyun ve kuzuları için 20 dönümlük bir sulanabilir arazi yeterli olur.

1 koyun için ne kadar mera?

1 Koyun günlük 6-7 kg kuru madde tüketmelidir. Mera kalitesi hayvan başına kuru madde ihtiyacını karşılamıyorsa kesif yemle bu açık kapatılmalıdır. 6.Koyunlar için ideal mera 4-6 cm yükseklikteki yonca ve çayır karışımıdır. 7.Mera 1 dönüm araziye 10 koyun olarak hesaplanır.